Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 23.09.2010

Hospicjum to też życie

Ruszyła kampania "Hospicjum to też życie". Inicjatywa ma na celu zapoznanie społeczeństwa z działalnością hospicjów, a także wsparcie osieroconych dzieci.
Hospicjum to też życieźr. mat. prasowe

Dzieci, których rodzice byli pacjentami hospicjów.

Jak tłumaczy Dorota Zawadzka, psycholog dziecięcy emocje dzieci nieco różnią się od emocji dorosłych.

- To znaczy z jednej strony są takie same oczywiście jest ból, cierpienie, trauma, nieszczęście. Ale z drugiej strony dzieci mają często poczucie winy związane z tym, że chciałyby się już śmiać i chciałyby być już dziećmi,a gdzieś maja takie myślenie, że muszą się jeszcze smucić - tłumaczyła psycholog.

Od siedmiu lat środowisko hospicyjne jesienią organizuje imprezy i spotkania, których celem jest oswojenie ludzi z problemami choroby i odchodzenia osób bliskich. Każdego roku poruszany jest inny aspekt opieki paliatywno-hospicyjnej nad chorymi i ich rodzinami.

W Polsce działa ponad 100 hospicjów, a pomaga w nich ponad 2,5 tys. wolontariuszy. Jednak rąk do pomocy ciągle brakuje.

- Potrzebujemy przede wszystkim otwartych serc. Nie tylko gotowości do pomocy finansowej. Potrzebujemy, aby ludzie angażowali się również w działalność hospicyjną. Zachęcamy do współpracy, bo w hospicjach można pomóc nie tylko chorym, ale także ich dzieciom - apelował Mirosław Szlagor, dyrektor zarządzający Fundacji Hospicyjnej.

W ostatnią sobotę września w wielu miastach Polski w ramach kampanii "Hospicjum to też życie" odbędą się festyny "Pożegnanie Lata". Natomiast w weekend 9 i 10 października z okazji Światowego Dnia Opieki Paliatywnej i Hospicjów zaplanowano liczne koncerty charytatywne i dni otarte w hospicjach.
W czasie tegorocznej kampanii będą zbierane fundusze, aby wesprzeć plany zorganizowania opieki nad dziećmi osieroconymi. Pieniądze można przekazać poprzez charytatywny SMS 72 79.

Przygotowała Dorota Świerczyńska

(PAP/mb)