Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 23.10.2010

Nauczyciel, czyli wróg

Szkolne problemy nie dotyczą jedynie uczniów. Mają je także nauczyciele. Coraz częściej są ofiarami agresji ze strony uczniów.
Nauczyciel, czyli wrógsxc.hu

Jeszcze kilkanaście lat temu autorytet nauczyciela był niemal nie do podważenia. To co mówił i robił spotykało się z ogromnym szacunkiem ze strony uczniów.

Tomasz Srebrnicki, psycholog szkolny uważa, że w obecnych czasach etos nauczyciela zanikł.

- Często nauczyciel traktowany jest jako ktoś najgorszy na świecie, jako ktoś w stosunku do kogo można być roszczeniowym, komu nie daje się nic w zamian - tłumaczył psycholog.

Zdaniem specjalisty właśnie z tego powodu z zawodu nauczyciela bardzo często rezygnują najlepsi pedagodzy.

W obecnych czasach dużo słyszy się o agresji uczniów wobec nauczycieli. Psycholog wyjaśnia, że siła nauczycieli tkwi w ich jedności. Jeśli zespół pedagogiczny jest podzielony, to tylko skumuluje problem.

- Soczewką pokazująca te kłopoty są zebrania rad pedagogicznych i częste awantury, i dyskusje dotyczące ustalania oceny z zachowania jaką mają wystawić jakiemuś uczniowi - twierdzi Srebrnicki.

Psycholog radzi, aby nauczyciel, który spotka się z agresją ze strony uczniów szukał pomocy i nie traktował problemu jako kompromitacji.

- Wielu nauczycieli wstydzi się pokazania, że w jakimś obszarze nie mają kompetencji - mówił psycholog.

Pedagodzy bardzo często są przekonani, że muszą umieć poradzić sobie we wszystkich sytuacjach. Jak tłumaczy Srebrnicki, nauczyciel nie ma być wszechwiedzący i wszechstronny i może okazać słabość w jakiejś dziedzinie.

Specjalista potwierdza, że pomoc psychologiczna jest w równym stopniu potrzebna uczniom jak i nauczycielom. Jednak najważniejszą kwestią jest odbudowa szacunku do zawodu nauczyciela.

(mb)