Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 01.12.2010

Ta proteza działa na dźwięk mięśni

Skurcze i rozkurcze mięśni wydają dźwięki, które pozwalają na sterowanie protezą.
ProtezaProtezaźr.PAP\PETER ENDIG
Posłuchaj
  • Ta proteza działa na dźwięk mięśni
Czytaj także

- Metoda sczytywania dźwięków nie jest nowa, ale w tym zastosowaniu należy uznać ją za całkowicie nowatorską – powiedziała prof. Celina Pezowicz z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej.

W rozmowie z Arturem Wolskim zauważyła, że proteza ta jest niezwykle nowoczesna, trójpalcowa i umożliwia wykonywanie bardzo złożonych ruchów ręki.

- Zbliżamy się do tego, co może wykonywać układ fizjologiczny. Do tej pory standardowym sposobem sterowania, było wykorzystywanie elektrycznych sygnałów, wytwarzanych przez kurczące i rozkurczające się mięśnie.

Chociaż proteza pozwala osobie niepełnosprawnej wykonywać wiele czynności, to jest wciąż tylko elementem zastępczym. Gość "Naukowego Wieczoru z Jedynką" zauważyła, że jeszcze dużo czasu zajmie nam zaprojektowanie takiego urządzenia, które w pełni zbliży się do naturalnego. Dodała, że każdy element zastępczy wymaga treningu i nauczenia się jego obsługiwania.

W dalszej części programu rozmawialiśmy o nowych technologiach zastosowanych w komputerowych interfejsach-multimedialnych, służących w edukacji osób niepełnosprawnych z zaburzeniami rozwojowymi i niesprawnościami ruchowymi. Goście Artura Wolskiego opowiadają też, o: cyber-oku - umożliwiającym komunikację ze sparaliżowaną osobą,miejskim aucie dla niepełnosprawnych, tetrapodium - urządzeniu, które umożliwia poruszanie się osobom po utracie kończyn dolnych, rozwiązaniach pomagających słyszeć, nowej generacji sprzętu do rehabilitacji i usuwania zaniku mięśni.

Gośćmi "Naukowego Wieczoru z Jedynką" są: dr Tomasz Boratyński z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, dr Anna Bać z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i Agnieszka Niczewska, rzeczniczka prasowa Politechniki Wrocławskiej.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy kliknij "Ta proteza działa na dźwięk mięśni" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.