Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 26.01.2011

Transplantacja szansą na drugie życie

W 1966 roku przeprowadzono w Polsce pierwszy udany przeszczep nerki.
Transplantacja szansą na drugie życie fot. east news

Operację wykonano w Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to 621 taki zabieg na świecie. Narząd został pobrany od chorej po ciężkim wypadku. Biorcą była 19-letnia uczennica szkoły pielęgniarskiej.

- To było ogromne wydarzenia i przeżycie - mówił w "Sygnałach Dnia" o przeszczepie profesor Wojciech Rowiński, krajowy konsultant w transplantologii klinicznej.

Wówczas Kliniką kierował profesor Jan Nielubowicz, który do operacji przygotowywał się przez półtora roku. - Do kliniki przyjęto chorą po wypadku samochodowym, po wszystkich próbach leczenia wiadomo było, że ona już nie żyje – opowiada profesor.

Według dzisiejszych kryteriów pacjentka nie żyła od trzech dni. Lekarze czekali jednak do momentu zatrzymania akcji serca. Zabieg przeprowadzali wybitni medycy, jednak zdaniem Rowińskiego największym bohaterem tego dnia była biorczyni. - Nikt jej nie mógł obiecać przed operacją, że przeżyje, a nawet, że ta operacja się uda - stwierdził gość Jedynki. Zabieg trwał około dwóch godzin, a sam przeszczep zajął 57 minut i zakończył się sukcesem. Pacjentka zmarła po sześciu miesiącach, jednak nie z powodu odrzucenia przeszczepu, ale w wyniku zapalenia trzustki, które było powikłaniem leczenia immunosupresyjnego.

Jak wspomina profesor Rowiński, nie tylko medycyna znacznie odbiegała od tej dzisiejszej, ale także obowiazujące prawo. Do przeprowadzenia przeszczepu potrzebna była wówczas zgoda prokuratora, gdyż w latach 60. nie było żadnego przepisu prawnego regulującego kwestie przeszczepów. – Opieraliśmy się na rozporządzeniu Prezydenta RP z 1918 roku, które mówiło o tym, że każdy człowiek, który umrze w szpitalu musi być podany badaniu sekcyjnemu – opowiadał gość redaktora Krzysztofa Grzesiowskiego.

Profesor Nielubowicz przygotowując się do przeszczepu zadbał także o stronę prawną i ustalił wcześniej w Komitecie Centralnym, Ministerstwie Zdrowia i Prokuraturze Generalnej, że w każdym przypadku o przeszczepie będzie zawiadamiany prokurator.

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Transplantacja" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.