Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 05.02.2011

Lekarz - pan, czy sługa?

Każdy lekarz choć raz w życiu powinien stać się pacjentem. Może wówczas zrozumiałby, co czuje chory i jak się do niego odnosić.

Nasi lekarze nie wiedzą często, jak postępować z chorym i skupiają się jedynie na kontaktach ściśle medycznych. Nikt nie uczy lekarzy kontaktów z chorym czy jego rodziną.

Jaka jest jakość życia w chorobie. Czy medycyna jest skupiona na chorym? O swoich spostrzeżeniach opowiada prof. Tomasz Pasierski - kardiolog, ordynator Oddziału Kardiologii i Chorób Naczyń Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego, kierownik Zakładu Humanistycznych Podstaw Medycyny UM w Warszawie. Profesor od niedawna patrzy na relacje lekarz-pacjent także z drugiej strony - nie tak dawno przeszedł udar. Twierdzi, że pobyt w szpitalu w charakterze pacjenta to dla niego kopalnia wiedzy.

Z rozmowy z profesorem wynika prosty wniosek - lekarz nie jest sługą, ale nie jest również panem. Lekarz powinien być partnerem pacjenta w chorobie. Wniosek oczywisty, ale jak często stosowany w życiu?

Profesor Pasierski, wbrew powszechnemu stanowisku środowiska, uważa, że pacjent, który dowiedział się więcej o swej chorobie (np. z internetu) jest pacjentem bardziej świadomym. I nawet zacheca pacjentów do zdobywania takiej wiedzy. Na ogół lekarze nie lubią, jak pacjenci za dużo wiedzą i dyskutują o stosowanej terapii. - Staram się być na bieżąco w mojej dziedzinie, więc nie sądzę, żeby pacjent wyposażony w wiedzę z internetu wiedział więcej ode mnie - tłumaczy profesor.

W drugiej części audycji Krzysztof Michalski rozmawia z historykiem i popularyzatorem historii Jerzym Bessalą, autorem najnowszej książki o Stefanie Batorym (m.in. o psychohistorii i wojnach z Moskwą).

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć "Wieczór odkrywców" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Wieczoru Odkrywców" można słuchć w każdą sobotę po godz. 20:00. Zaprasza Krzysztof Michalski.

(ag)