Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 21.03.2011

Jak małe potrafi być wielkie

Przedrostek nano pojawia się coraz częściej - nie tylko w publikacjach naukowych - nowoczesna technologia ułatwia nam życie na każdym kroku.
Jak małe potrafi być wielkie(fot. sxc.hu)

Nanofarby zabezpieczają dane, nanofiltry czyszczą powietrze, nanoroboty mają pomóc w walce w nowotworami; dzięki nanotechnologiom powstają odtwarzacze CD i DVD, czytniki kodów paskowych i laserowe drukarki, … nanonauki i nanotechnologie stały się na początku 21 wieku tym, czym w wieku XX była elektronika.

Polscy naukowcy uczestniczą także w tym nanotechnologicznym wyścigu. W styczniu tego roku rozpoczęło swoją działalność Centrum Nanofotoniki.

Projekt finansowany przez Unię Europejską skupia wiodące polskie instytucje z dziedziny nanotechnologii, a także fizyki i elektroniki półprzewodników.

- Nanometr to kwintesencja małości, jedna miliardowa część metra, jest to jedna tysięczna długości przeciętnej bakterii. W języku greckim "nano" oznacza karła. Nanofotonika to nauka i technologia, która wykorzystuje wiązkę świetlną do przesyłania, przetwarzania informacji. Klasycznym przykładem układu fotonicznego są łącza światłowodowe – powiedział prof. Maciej Bugajski z Instytutu Technologii Elektronowej - koordynator projektu Centrum Nanofotoniki.

W "Wieczorze Odkrywców" podkreślił, że elektronika "zaprzęgła" elektrony do pracy na rzecz ludzkości. Fotonika robi to samo z fotonami.

Gość radiowej Jedynki przyznał, że w momencie, kiedy pojawiły się pierwsze lasery, w szczególności półprzewodnikowe, możliwa stała się miniaturyzacja laserów. Dzięki temu powstały bardzo małe detektory, tzw. zintegrowane układy optyczne.

Rozmawiał Krzysztof Michalski

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Jak małe potrafi być wielkie" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.