Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Luiza Łuniewska 24.04.2011

Słodkie zagrożenie

O epidemii cukrzycy coraz śmielej mówią lekarze. Choruje już na nią 7 proc. Europejczyków.
Słodkie zagrożenie(fot. sxc.hu)

Badanie poziomu cukru we krwi jest tanie i proste. - Można je zrobić za pomocą glukometru, nakłuwając tylko palec - mówi dr Agnieszka Szypowska, diabetolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jednak bardziej wiarygodne jest badanie poziomu cukru po "obciążeniu" organizmu glukozą. Krew pobiera się w 2 godziny po wypiciu słodkiego płynu.

- Każdy z nas powinien robić takie badanie raz do roku - mówi doktor Katarzyna Bukol- Krawczyk, internistka. Przestrzega, ze nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań: zawałów, udarów, całkowej utraty wzroku.

- Mówi sie już epidemii na świecie, gdyż choruje 280 mln ludzi - tłumaczy. Na cukrzycę cierpi 55 mln Europejczyków, czyli 7 proc. populacji

Zagrożenie dostrzegły władze województwa łódzkiego. - Wygospodarowaliśmy pieniądze z budżetu, by przebadać 2 tys. mieszkańców - mówi Maciej Łaski z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Ci, którzy mieszkają w innych regionach Polski - i poziomu cukru we krwi ostatnio nie badali - powinni się zwrócić do lekarza pierwszego kontaktu.

(lu)

Aby posłuchać relacji Alicji Duszy, kliknij "Cukrzyca" w ramce po prawej stronie.

Na "Popołudnie z Jedynką" zapraszamy codziennie w godz. 15.00 – 19.30.