Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 25.05.2011

Dzieci biją dzieci – bo się nudzą (wideo)

Agata Komendant-Brodowska (socjolog): Jednym z dominujących uczuć, na które wskazali polscy uczniowie jest nuda na lekcji. A nuda prowadzi do pustki, którą najłatwiej zapełnić rozrywką w postaci np. dręczenia kolegi.
Agata Komendant-BrodowskaAgata Komendant-Brodowskafot. W.Kusiński/PR

W polskich szkołach panuje coraz lepsza atmosfera, ale ofiary przemocy często są pozostawione same sobie - tak wynika z opublikowanego właśnie raportu "Przemoc w szkole 2011" wykonanego na zlecenie organizatorów programu "Szkoła bez przemocy". - Natomiast nie zmniejszyła się skala przemocy. Obserwujemy też takie negatywne zjawisko, które nazywamy przemocą werbalną, relacyjną, która przejawia się w formie wyzwisk, przezwisk, wyśmiewania, drwin czy obmawiania - mówiła w "Sygnałach Dnia" Agata Komendant-Brodowska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem socjolog, najbardziej niepokojące jest to, że zarówno rodzice, jak i nauczyciele nie traktują tego typu zachowań, jako przemocy. Równie niepokojące jest także to, że tylko, co dziesiąty uczeń prosi o pomoc, gdy dzieje mu się krzywda. Co czwarty nie podejmuje żadnej reakcji obronnej.

Dręczeni uczniowie nie mówią o swoich problemach ani rodzicom, ani nauczycielom. - Póki rodzic nie zapyta, dziecko nie mówi – stwierdziła socjolog.

Z raportu wywnioskować można także, że głównym czynnikiem sprzyjającym przemocy jest nuda. - To jedno z dominujących uczuć, na które wskazali polscy uczniowie – przyznała Komendant-Brodowska.

Najczęściej jednak ofiarami przemocy stają się osoby osamotnione. Dlatego rodzice powinni zwrócić uwagę na to, czy ich dzieci mają w szkole przyjaciół, kolegów, czy ktoś przychodzi do nich po lekcjach i czy oni mają do kogo pójść. - Jeśli ktoś nie ma przyjaciół, nie ma, na kogo liczyć istnieje duże prawdopodobieństwo, że stanie się obiektem przemocy – tłumaczy gość Jedynki i dodaje, że tego typu zależność potwierdzają światowe badania.

Nieobca polskiej szkole jest także cyberprzemoc. Jedną z form takiej przemocy jest nagrywanie filmów czy robienie zdjęć uczniom wbrew ich woli i publikowanie ich w Internecie. - Cyberprzemoc dotyka co dziesiątego ucznia – przyznała Agata Komendant-Brodowska.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Agata Komendant-Brodowska" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

"Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.