Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 11.08.2011

"Wołyń 1943" - zapis zbrodni

Mieli po kilka, najwyżej kilkanaście lat, kiedy stracili rodziny w jednej z najokrutniejszych zbrodni XX wieku.
Ofiary rzezi wołyńskiejOfiary rzezi wołyńskiej

Ich dramatyczne wspomnienia, którymi podzielili się z dziennikarzami Polskiego Radia zostały właśnie wydane w albumie płytowym "Wołyń 1943".

- Pomysł wyszedł od ś.p Andrzej Przewoźnik – zaznaczył Witold Pasek, kierownik sekcji fonograficznej Polskiego Radia.

W "Sygnałach Dnia" Anna Lisiecka, autorka reportaży, zauważyła, że długo broniła się przed podjęciem tego tematu, gdyż przeczuwała, że będzie on dla niej bardzo bolesny i wymagający.

- Mój syn chodził wtedy do trzeciej klasy podstawówki, a ja pracując nad tematami, cały czas widziałam te historie przez perspektywę dziecka patrzącego na tę zbrodnię – tłumaczyła.

Ewa Siemaszko, badaczka ludobójstwa na Wołyniu, dodała, że wszystkie relacje dzieci są wstrząsające. Zaznaczyła, że są one przekazywane w oszczędny sposób, ale bardzo dramatyczny. W większości są to relacje odtwarzające przebieg wydarzeń.

W radiowej Jedynce Anna Lisiecka podkreśliła, że ten album powstał po to, by głośno mówić o historii. Ewa Siemaszko zauważyła, że pamięć jest potrzebna, żeby ocalić godność ofiar i żeby była ona przestrogą.

/
"Wołyń 1943" - to czteropłytowe wydawnictwo Polskiego Radia SA, poświęcone tragedii polskiej ludności Wołynia, wymordowanej przez bojówki ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i Mołopolsce Wschodniej w latach 1943-44.
W albumie znalazły się reportaże i rozmowy nagrane przez dziennikarzy Polskiego Radia: Annę Lisiecką, Irenę Piłatowską, Iwonę Smolkę i Antoniego Szybisa. Jeden z reportaży - "Kainowa zbrodnia" Anny Lisieckiej - w 2010 r. otrzymał Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz był nominowany do prestiżowej nagrody radiowców Prix Europe. Na płytach umieszczono także fragmenty powieści Włodzimierza Odojewskiego "Oksana" (czyta Krzysztof Gosztyła) oraz słuchowisko Teatru Polskiego Radia "Anioły" (w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego) na motywach opowiadań z tomu "Nienawiść" Stanisława Srokowskiego. Całość uzupełniają wywiady z obydwoma autorami, którzy w czasie wołyńskiej rzezi byli chłopcami i opisali przeżycia w swoich działach.

Częścią wydawnictwa jest też 36-stronicowa książeczka z rysem historycznym wydarzeń na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Słowo wstępne napisał ś.p. Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w latach 1992-2010, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Posłowie do zamieszczonych materiałów napisała Ewa Siemaszko, współautorka z ojcem Władysławem, monografii "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-45" (Wydawnictwo von borowiecky, Warszawa 2002).

Wydawnictwo "Wołyń 1943" przygotowane jest w dwóch wersjach językowych. Wszystkie zamieszczone teksty pisane są po polsku i tłumaczone na język angielski. Dostępne są także angielskie tłumaczenia materiałów dźwiękowych w postaci plików mp3.

(pp)