Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 29.08.2011

Nie dogonisz makaka

Poznaj tajemnice, które przed światem ludzi kryją orangutany i makaki czubate.
Makak CzubatyMakak Czubatyfot. Wikipedia

– Samce orangutanów są o wiele bardziej agresywne od samic, ale tak naprawdę są to bardzo spokojne małpy. Gatunek ten stara się trzymać daleko od ludzi, po spotkaniu człowieka w lesie zwierzęta te będą uciekać lub wydawać dzikie okrzyki i potrząsać drzewami w celu przestraszenia intruza – tłumaczyła biolog Anna Marzec, uczestniczka wolontariackich programów badawczych na Borneo.

W "Letnim Wieczorze Odkrywców" podkreśliła, że orangutany są bardzo opiekuńcze wobec swoich młodych, a samice zachowują się podobnie jak matki u ludzi. Zajmują się młodymi do ośmiu - dziesięciu lat i dopiero po tym czasie mogą mieć kolejne potomstwo. Przez to, że rozmnażają się tak rzadko, są gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

Na Celebes, indonezyjskiej wyspie na Oceanie Spokojnym, Anna Marzec badała endemiczny gatunek makaków czubatych, występujący w północnej części tej wyspy. W radiowej Jedynce informowała, że są to zwierzęta bardzo szybkie, zwinne i całe swoje życie spędzają wyłącznie na drzewach.

– Udało mi się je widzieć przez jakiś czas, ale nigdy nie miałam szansy ich obserwować przez cały dzień. Są takie bystre, że nawet dobrze przygotowany badacz ma problemy, by za nimi nadążyć – podkreślała badaczka.

Anna Marzec opowiadała, że makaki są całe czarne i posiadają charakterystyczny czub na głowie. Żyją w dużych grupach do sześćdziesięciu osobników. Zdradziła, że dużym zaskoczeniem były dla niej wydawane przez nie dźwięki.

– Towarzyszyliśmy im przez cały dzień i właściwie każda czynność, jaką wykonywały, była dla nas zaskakująca, nowa. Do tej pory tylko o nich czytałam i widziałam je jedynie na szklanym ekranie – zaznaczyła.

Audycję prowadziła Agnieszka Kunikowska.

(pp)