Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Krakówka 09.05.2011

Pikokropelki, nanobąbelki...

Poważne - niepoważne zajęcia naukowców z Instytutu Chemii Fizycznej PAN.
Pikokropelki, nanobąbelki...Glow Images/East News

- Wszyscy moi znajomi dziwią się od zawsze. Już przy okazji robienia doktoratu zajmowałem się mieszaniem mydła, wody i oleju - wyznaje całkiem serio prof. Piotr Garstecki. - Potem przyszła kolej na... kropelki i bąbelki.

Tworzeniem i badaniem właściwości kropli naukowcy z Grupy Badawczej Mikroprzepływów i Płynów Złożonych Instytutu Chemii Fizycznej PAN zajmują się już od 10 lat. Konstruują mikrolaboratoria, o wymiarach karty kredytowej, wypełnione małymi sieciami kanalików, w których poruszają się później sterowane komputerowo kropelki.

- Jesteśmy w stanie tworzyć krople w bardzo szerokim zakresie rozmiarów: od prawie milimetrowych, które widać gołym okiem, do rozmiarów rzędu ułamka grubości ludzkiego włosa - mówi gość "Wieczoru Odkrywców".

W jednym litrze wody mieści się milion milionów takich kropli i wcale nie wyglądają - jak dwie krople wody! W każdej z nich zachodzą inne rekacje, każda ma inne właściwości. Choć badania trwają już od tylu lat, wciąż nie udało się ustalić, z jaką prędkością poruszają się w układzie. A poprzez takie właśnie pytania, z pozoru błahe, nieważne, dochodzi się do odpowiedzi na pytania podstawowe, np. o działanie danych antybiotyków.

- To, co wiemy, jest jak kropla w oceanie - stwierdza prof. Garstecki i dodaje z uśmiechem: - Na szczęście jest jeszcze bardzo dużo do poznania.

W programie także rozmowa z prof. Bogusławem Smulskim, konsultantem naukowym projektu Foresight Technologiczny Przemysłu 2030, na temat przyszłości polskiego przemysłu.

(AK)

Aby wysłuchać audycji Krzysztofa Michalskiego, nalezy wybrać dźwięk "Mikrokrople" w boksie "Posłuchaj" w ramce powyżej.