Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 31.08.2011

"Wielki Teatr Historii" na Westerplatte

Jedynka zaprasza na plenerowe widowisko! - Pamiętajmy, że nasza historia jest powodem do dumy i dawajmy odpór tym, którzy tę historię chcą kalać - mówi Bogusław Wołoszański.
Pomnik Obrońców WybrzeżaPomnik Obrońców Wybrzeża fot. wikipedia, lic. CC, Henryk Kotowski
Posłuchaj
  • 72 lata po ataku na Westerplatte
  • Bogusław Wołoszański - rozmowa Andrzeja Klewiado
Czytaj także

– Obawiam się, że weszliśmy w okres dokopywania sobie samym. Być może jest to taka spóźniona reakcja na czas prawem narzuconego bohaterstwa, pewnej sztampowej historii, która obowiązywała przez pół wieku w Polsce. A w tej chwili dostosowujemy historię do praw rynku i… no cóż, lepiej sprzedaje się bohater – świnia, bohater – tchórz, bohater, który się załamał – to ludzie kupią. Bohatera – bohatera, prawdziwego, niezłomnego nie kupią. Jeżeli już jednak mówimy o prawach rynku, to popatrzmy sobie na Rambo, jak Amerykanie znakomicie odbudowywali wizerunek swojego bohatera. Uczmy się od najlepszych! – przekonywał Bogusław Wołoszański.

Inspiracją do stworzenia "Wielkiego Teatru Historii" była popularność organizowanych do tej pory inscenizacji historycznych. W Gdańsku i na Westerplatte w rocznicę wybuchu II wojny światowej zostaną zaprezentowane dwie plenerowe rekonsrukcje i widowiska multimedialne: "Honor żołnierza", "Desant" i "Czas pamięci".

Rekonstrukcje planowane są z dużym rozmachem: wezmą w nich udział popularni aktorzy i żołnierze – rekonstruktorzy. Na ogromnych obszarach od 15 do nawet 60 hektarów wykorzystane zostaną ponadto techniki multimedialne, kamery i efekty pirotechniczne.

"Honor Żołnierza" to odtworzenie walk na Westerplatte we wrześniu 1939 roku z udziałem aktorów, fragmentów widowisk telewizyjnych i filmów archiwalnych.

"Zaczęło się na Westerplatte" to wielkie żyjące muzeum, w którym zwiedzający będą mogli nie tylko poznawać sprzęt i uzbrojenie z września 1939 roku oraz minionych wieków, lecz także uczestniczyć w pokazach, jeździć czołgami, zakładać zbroję, strzelać z broni hukowej, pojedynkować się na miecze itp. Będzie to więc żywe muzeum, w którym miejsce tabliczek "Nie dotykać eksponatów" zajmą te z nakazem "Dotknij historii!".

"Czas pamięci" to wielkie widowisko muzyczno-multimedialne na Placu Zebrań Ludowych, w trakcie którego muzyka będzie łączona z wizualizacjami, animacjami komputerowymi i filmami archiwalnymi.

Zapraszają Narodowe Centrum Kultury i Program 1 Polskiego Radia.

Kolejne relacje radiowe Andrzeja Klewiado z Westerplatte w "Lecie z Radiem", po godz. 12 w magazynie "Z kraju i ze świata" oraz w "Popołudniu z Jedynką".

(lu/pp)