Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 31.08.2011

Książka o Solidarności dla niewidomych

O wydarzeniach sierpnia 1980 roku można mówić na dziesiątki sposobów. Większość z nas czerpie informację na ten temat z książek i filmów.
Książka o Solidarności dla niewidomych Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Powstała pierwsza w Polsce książka o Solidarności dla niewidomych - relacja K. Wichowskiej

A w jaki sposób dąć tę możliwość osobom, które nie widzą albo widzą słabo?

Sposób na to znalazła Iwona Demczyszak z wrocławskiego oddziału IPN, autorka pakietu edukacyjnego "Solidarność. Narodziny legendy".

Jak opowiada, na pomysł wpadła, kiedy zgłosiła się do niej grupa młodzieży z wrocławskiego ośrodka dla dzieci niewidomych i słabowidzących z prośbą o przeprowadzenie ciekawej lekcji. – W tedy przyszedł mi pomysł przeprowadzania lekcji na podstawie płyty Łukasza Rostowskiego pt. 39/89 Zrozumieć Polskę – mówi Demczyszak. Opowiadając młodzieży konkretne wydarzenia historyczne, ilustrowała je muzyką.

Jak tłumaczy, zawsze, kiedy szykowała się do tego typu lekcji, przygotowywała ciekawe filmy związane z tematem. – Tutaj był pewien kłopot, dlatego że wiedziałam, że nie widzą obrazu. Na początku im opowiadałam, co się dzieje między dialogami, ale bardzo szybko zrozumiałam, że nie nadążam i że to, co dla mnie jest oczywiste, bo widzę to na ekranie, dla nich jest nie do zrozumienia – mówi Iwona Demczyszak.

/

Postanowiła poszukać rozwiązania. Sięgnęła po audiodeskrypcję – technikę dodatkowej ścieżki dźwiękowej dla niewidomych, w którą można wyposażyć każdy film.

Jednak zdecydowała się pójść o krok dalej. – Najbardziej zależało mi na tym, żeby przedstawić genezę Solidarności, ale nie tylko i wyłącznie lat 80. i końcówki lat 70., ale od zakończenia II wojny światowej, jako proces, który w końcu doprowadził do powstania Solidarności – mówi autorka pakietu edukacyjnego.

Jak tłumaczy, tekst książki został wydrukowany w dwóch formach . – Jest to czarnodruk, czyli odpowiednio powiększona czcionka dla osób słabowidzących i brajlem dla brajlowców. Jest to tak pomyślane, żeby z tego materiału mogły skorzystać i osoby słabo widzące, i osoby niewidome, więc pod tym względem jest on uniwersalny – wyjaśnia Iwona Demczyszak

>>>Fragment filmu "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy z audiodeskrypcją

Iwona
Iwona Demczyszak przedstawia wykorzystane w materiałach pomoce dydaktyczne.