Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 29.09.2011

Rewolucji w fizyce raczej nie będzie

Nic nie wskazuje na to, że w naszym Wszechświecie są cząstki, które poruszają się szybciej niż światło.
Akcelerator LHC.Akcelerator LHC.

Mamy przykrą wiadomość dla zwolenników teorii, że jest możliwa podróż w czasie, których podbudowały ostatnio opublikowane sensacje na temat eksperymentu o kryptonimie Opera.

Cząstki zwane neutrinami mogą pędzić szybciej niż światło – stwierdzili naukowcy z Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych CERN pod Genewą. Do tej pory nic nie wskazywało na to, że coś może przemierzać przestrzeń szybciej. Informacja cernowskich badaczy jest sprzeczna z tym, co mówi teoria względności Alberta Einsteina.

Profesor Krzysztof Meissner z Wydziału Fizyki UW, współpracujący z CERN, jest sceptyczny, jesli chodzi o interpretacje wyników eksperymentu, w którym naukowcy przesyłali wiązkę neutrin z ośrodka CERN do oddalonego o ponad 730 km, podziemnego laboratorium we włoskim Gran Sasso. Neutrina przybyły do Gran Sasso o 60 miliardowych sekundy wcześniej niż taką samą drogę mogłoby pokonać światło. Pomiary powtarzano blisko 15 tysięcy razy, zatem dane nie są błędem statystycznym. Neutrino to cząsteczka, dla której nie ma barier. Przenika przez skały, przelatuje na wylot kulę ziemską.

Naukowiec tłumaczy w radiowej Jedynce ("Wieczór Naukowy"), że podobnego efektu nie zaobserwowano w milionach innych eksperymentów. Poza tym w akceleratorach krążą neutrina z prędkościa 0,99999c (c to prędkość światła) i wszystko się tam zgadza. Gdyby było inaczej, akceleratory by się rozregulowały. - Gdyby raptem jakaś cząstka przekroczyła prędkość światła, rozchwiałaby się symetria świata - mówi profesor. Najpierw musi być przyczyna, a potem skutek, zaś inne teorie to science fiction. Tak jak podróże w czasie.

Krzysztof Meissner opowiada o zjawisku, które jest silną przesłanką do stwierdzenia, że neutrina, użyte w eksperymencie w Gran Sasso, nie poruszaja się szybciej niz światło. Otóż zaobserwowano we Wszechświecie wybuch gwiazdy tzw. supernowej. Na Ziemię neutrina dotarły o trzy godziny wcześniej niż fotony, czyli światło. Dlatego że podczas wybuchu powstała chmura pyłów, przez którą fotony nie mogły się przedostać, a która nie była przeszkodą dla neutrin. - Gdyby neutrina poruszały sie szybciej niż światło, to, biorąc pod uwagę odległość 160 tysięcy lat świtlnych, jaką pokonały, powinny dotrzeć na Ziemię cztery lata wczesniej, a nie trzy godziny - mówi fizyk.

Rozmawiała Dorota Truszczak.

(ag)