Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 20.02.2013

Mogą być małżeństwem, w Polsce się nie ubezpieczą

Coraz więcej państw uznaje małżeństwa homoseksualne. Nasz kraj do tej grupy krajów nie należy, co wcale nie oznacza, że w czasach, gdy wiele osób emigruje za pracą, również do nas nie przyjeżdżają homoseksualne małżeństwa obcokrajowców.
Mogą być małżeństwem, w Polsce się nie ubezpiecząGlow Images/East News

Co się stanie, jeżeli jeden z nich w Polsce będzie chciał ubezpieczyć niepracującego małżonka? Nasza reporterka zwróciła się z tym pytaniem kolejno do: Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Urząd Stanu Cywilnego w Warszawie, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Zdrowia, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Bezskutecznie.

Dopiero w Narodowym Funduszu Zdrowia, po tygodniu od wpłynięcia zapytania, udało się rozwiązać ten problem. - W Polsce ubezpieczać mogą się tylko członkowie rodziny na podstawie ubezpieczenia ojca czy matki, która zgłasza współmałżonka oraz dzieci. Natomiast w przypadku małżeństw homoseksualnych takich rozwiązań nie ma i w związku z tym trudno byłoby wprowadzać te regulacje na terenie ochrony zdrowia - powiedział Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ.

Niektóre państwa uznają u siebie małżeństwa homoseksualne zawarte w innych państwach, chociaż same nie dają możliwości zawierania takich małżeństw na swoim terenie. Tak jest np. w Izraelu i wszystkich stanach Meksyku.

Więcej w materiale Agnieszki Jas.

pg