Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 24.08.2013

Zostań archiwistą. Nawet stare rachunki są ważne

Kapsułę czasu zakopaną niedaleko Teatru Polskiego w Szczecinie odkryli kilka dni temu robotnicy remontujący jeden z budynków. W metalowej tubie znaleziono dokumenty oraz pieniądze ukryte prawdopodobnie pod koniec XIX wieku.
Przedwojenne druki ulotnePrzedwojenne druki ulotneArchiwum Państwowe m.st. Warszawy

Zostały specjalnie schowane, ale jak przyznaje Tadeusz Krawczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie, jest wiele przypadków, gdy ludzie niszczą pamiątki po swoich krewnych. - Ludzie wykształceni, po wyższych studiach, po swoim krewnym, który był zarządzającym diecezją w czasie okupacji, porwali dokumenty. Na szczęście nie mieli zapałek, żeby je spalić. Czekali na otwarcie kiosku. Przyszedł ich dalszy krewny. Złożył te dokumenty m.in. korespondencję z Ojcem Świętym Piusem XII. Jak puzzle odtworzył to, co miało ulec zniszczeniu - powiedział Krawczak.

Wiele cennych dokumentów można też znaleźć na śmietniku. - Ze śmieci wyjęto oryginalny, pięknie oprawiony w skórę i metal album rodzinny nestora polskiej grupy socjalistów niepodległościowych Bolesława Limanowskiego. Są tam zdjęcia z okresu żałoby narodowej lat 60. XIX wieku. Każde z nich jest opisane - dodał Krawczak.

Jego zdaniem szacunku do historii powinniśmy uczyć się już w szkole podstawowej. – Jeśli młodzieniec połknie bakcyla i coś takiego zacznie cenić, to on na ogół będzie to cenił przez całe życie. Podobnie jak kontakt z książką. Tu jest wielkie pole do popisu dla ludzi, którzy prowadzą przedmioty humanistyczne - powiedział dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

/

Warto docenić stare dokumenty, bo często są one jedynym źródłem historycznym. - Gdy nie mamy źródeł, to nie możemy ustalić prawdy.  Wtedy historia jako nauka kuleje - wyjaśnia archiwista Zbigniew Król. Poza tym nawet nasze stare rachunki za pralkę i gaz mogą być przedmiotem badań naukowych za 100 lat. - Czego byśmy nie wiedzieli o średniowieczu, gdyby nie zapisywano w księgach rachunkowych, co ile kosztowało. Coś, co wydawało się błahe wtedy, dzisiaj może dać ogromną wiedzą o życiu gospodarczym - dodaje Król.

Dlatego ważne jest abyśmy nabrali szacunku dla starych dokumentów i niezależnie od znaleziska oraz stopnia pokrewieństwa z ich właścicielami powiadomili najbliższe Archiwum Państwowe.

Radiowa Jedynka i Archiwa Państwowe zapraszają do udziału w akcji "Zostań rodzinnym archiwistą". Zapraszamy do zainteresowania się swoimi korzeniami, stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego, a potem przesłania nam najciekawszych historii.
Czekamy na opisy pamiątek z przeszłości Państwa rodziny, zdjęcia i skany dokumentów, prosimy je przysyłać na adres internetowy: archiwumrodzinne@polskieradio.pl.

Więcej o naszej akcji oraz audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

tj