Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 16.10.2013

"Habemus papam". Kardynał Karol Wojtyła papieżem

35 lat temu arcybiskup metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Przyjął imię Jan Paweł II.
Karol Wojtyła tuż po tym, jak został wybrany przez konklawe na papieżaKarol Wojtyła tuż po tym, jak został wybrany przez konklawe na papieżaPAP/EPA/ANSA FILES

16 października 1978 r., o godz. godz. 18.44 - z loggii bazyliki św. Piotra kardynał protodiakon wygłosił formułę: "Habemus Papam!". - Zwiastuję wam radość wielką: mamy papieża - w osobie kardynała świętego Kościoła rzymskiego, Wojtyły, który przybrał sobie imię Jan Paweł II - powiedział purpurat.

Zobacz specjalny serwis Polskiego Radia - Jan Paweł II

Decyzja kolegium kardynalskiego, jak mówi red. Naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przyciszewski, była zaskoczeniem. - Nikt się nie spodziewał, że papieżem może zostać wybrany człowiek zza żelaznej kurtyny - powiedział Przyciszewski.

Zaskoczeni byli też mieszkańcy Rzymu, którzy zgromadzili się na Placu św. Piotra. Wielu zastanawiało się  czy nowy papież mówi po włosku? Jan Paweł II szybko rozwiał te wątpliwości kierując do wiernych swoje pierwsze słowa. - Bałem się przyjąć ten wybór, ale zrobiłem to w duchu posłuszeństwa Panu naszemu Jezusowi Chrystusowi i w całkowitym zaufaniu do Jego Matki, Najświętszej Maryi Panny. Nie wiem, czy będę umiał dobrze wysłowić się w waszym... naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, poprawcie mnie. Oto staję przed wami, aby wyznać naszą wspólną wiarę, naszą nadzieję i naszą ufność w Matkę Chrystusa i Matkę Kościoła, a także rozpocząć od nowa tę drogę historii i Kościoła - rozpocząć z pomocą Boga i z pomocą ludzi.

Jan Paweł II otworzył Kościół na świat. Do lat siedemdzisiątych XX wieku był on tajemniczą instytucją, która budziła respekt i była schowana za murami Watykanu.  Poczynając od inauguracyjnej homilii, gestów i wyjścia do ludzi, Jan Paweł II doprowadził do przełamania tych stereotypów. Był też pierwszym papieżem, który chciał się spotkać z każdym człowiekiem. Jego troska o człowieka zapoczątkowała zmiany w Europie Środkowo-Wschodniej. - Zaledwie 13 miesięcy po pielgrzymce papieża Polaka do ojczyzny powstała Solidarność. Polacy poczuli, że wiara uosabiana przez papieża, ich wyzwala. Gdyby nie Jan Paweł II nie byłoby politycznej przemiany w Europie, która doprowadziła w końcu do jej zjednoczenia - dodał Przyciszewski.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Niecałe trzy miesiące później rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Dziewięć lat po śmierci, 27 kwietnia przyszłego roku, w rekordowo krótkim czasie odbędzie kanonizacja polskiego papieża.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Katarzyny Pilarskiej o 35. rocznicy wyboru Karola Wojtyły.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj