Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 28.07.2013

Światowe Dni Młodzieży będą w Krakowie! "Wielka radość i wielkie wyzwanie"

Papież Franciszek ogłosił, że Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. odbędą się w Krakowie. Z tej okazji złoży wizytę w Polsce.
Polacy na mszy w Łagiewnikach cieszą się z decyzji papieża: Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku będą w KrakowiePolacy na mszy w Łagiewnikach cieszą się z decyzji papieża: Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku będą w Krakowie!PAP/Stanisław Rozpędzik

Władze kościelne i państwowe przyjęły wiadomość z radością, wspominając także o organizacyjnym wyzwaniu.
Papież ogłosił Kraków gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. podczas mszy św. w Rio de Janeiro na zakończenie 28. zlotu młodych katolików z całego świata. Wiadomość wywołała aplauz ok. trzech milionów pielgrzymów ze 190 krajów, w tym z Polski. Gdy tylko papież wymienił nazwę "Kraków", Polacy ubrani w biało-czerwone koszulki dali upust radości oklaskami i tańcem.

Światowe Dni Młodzieży - serwis specjalny >>>

W niedzielę uruchomiono stronę internetową Światowych Dni Młodzieży w Krakowie www.krakow2016.com. Zostało na niej umieszczone wystąpienie kard. Dziwisza

Wierni ze Wschodu

Według sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, bpa Wojciecha Polaka, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. będą okazją do zaproszenia młodych ludzi ze Wschodu - Litwy, Białorusi czy Ukrainy, a także z Rosji. Podczas ostatnich Dni Młodzieży organizowanych w Polsce, w Częstochowie, nasz kraj odwiedziło wielu młodych ludzi z Białorusi, Ukrainy czy Rosji.

”To dziedzictwo Jana Pawła II”

- Kraków na nowo staje się miastem młodości - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz, nie kryjąc radości radości z decyzji papieża Franciszka. -  Kraków się otwiera, będzie się radował z przyjazdu młodzieży z całego świata, zrobimy wszystko, by przyjąć Was w sposób godny i serdeczny - mówił metropolita krakowski.

Kardynał Dziwisz: Światowe Dni Młodzieży łączą się zawsze z postacią błogosławionego Jana Pawła II. "Mamy nadzieję, że będziemy go mogli uczcić już w Polsce jako świętego">>>

Kardynał Dziwisz podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży łączą się zawsze z postacią błogosławionego Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że będziemy go mogli uczcić już w Polsce jako świętego - oświadczył.

Pierwsze Światowe Dni Młodzieży odbyły się w 1985 r. w Rzymie, z inicjatywy Jana Pawła II. Ich idea narodziła się w 1984 r., kiedy po zakończeniu Roku Świętego Jan Paweł II przekazał młodzieży czterometrowej wysokości drewniany krzyż, wzywając młodych, aby ponieśli go przez cały świat.

Jan Paweł II: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Reakcje prezydenta RP, prezydenta Krakowa

Z przyjazdu papieża do Polski cieszy się prezydent Bronisław Komorowski. Szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek przypomniała, że prezydent osobiście zaprosił Ojca Świętego Franciszka do Polski po jego mszy świętej inauguracyjnej. - Dlatego prezydent z dużą radością przyjmuje fakt, że do tej wizyty ma dojść w 2016 roku - powiedziała Polskiemu Radiu.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w rozmowie z KAI cieszył się z faktu przyznania miastu organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. - Na świecie jest wiele miejsc, które starają się o ten zaszczyt. My ten zaszczyt zawdzięczamy przede wszystkim błogosławionemu Janowi Pawłowi II i wyjątkowej więzi papieża-Polaka z Krakowem" - podkreślił Jacek Majchrowski.  Jak dodał, to wydarzenie będzie miało ogromną wartość promocyjną dla miasta. Prezydent Krakowa jest przekonany, że miasto udźwignie ciężar organizacji tego wydarzenia.

Biskupi: wielka radość i wielkie zobowiązanie

Organizacja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie to wielka radość, ale i duże zobowiązanie. Jak powiedział ksiądz Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, przed Kościołem w Polsce stoi duże wyzwanie organizacyjne. To szansa również dla duszpasterstwa młodzieży, by stało się jeszcze bardziej prężne, to także okazja do tego, by wykorzystać Światowe Dni Młodzieży do promocji Polski i Krakowa - przekonywał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Ksiądz Józef Kloch podkreślił, że 2016 rok będzie także 1050. rocznicą chrztu Polski. Właśnie z tej okazji Episkopat zapraszał do Polski Benedykta XVI, następnie papieża Franciszka, swoje zaproszenie wystosował również prezydent Komorowski - powiedział.

Arcybiskup Józef Michalik zaprasza młodzież całego świata do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski jest wdzięczny Ojcu Świętemu za wyznaczenie naszej dawnej stolicy na kolejne miejsce spotkania młodych. Teraz czeka nas dużo pracy, nie tylko w Archidiecezji Krakowskiej - mówił dziennikarzom arcybiskup. Jego zdaniem młodzi mogą pokazać rodzicom i starszym, że to co proponuje Chrystus jest dla nich ważne.

Przygotujmy się solidnie do tego wielkiego wydarzenia - podkreślał jezuita i teolog, ojciec Krzysztof Mądel. Jak mówił, młodzi powinni być częściej zachęcani do zaangażowania się w parafialnych wspólnotach religijnych czy służenia na rzecz innych osób. Aby pokazali podczas spotkania z papieżem, że w pełni żyją wiarą chrześcijańską - tłumaczył jezuita.
To będą już drugie Światowe Dni Młodzieży w Polsce. Poprzednie odbyły się w 1991 roku w Częstochowie.

PAP/IAR/agkm

 

Polacy
Polacy w Rio de Janeiro cieszą się po ogłoszeniu decyzji papieża o organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku, PAP/EPA/SEBASTIAO MOREIA

 

Polacy
Polacy cieszą się z decyzji papieża, fot. PAP/EPA//Antonio Lacerda

 

/

fot. PAP/EPA/DAVID FERNANDEZ