Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 22.01.2014

Jak trenować głowę? Spacer sekretem fitnessu mózgu

Nasz mózg, tak jak i całe ciało, ulega procesowi starzenia. Codziennie umiera ok. 10 tysięcy neuronów. Czy, pomimo upływu lat, można utrzymać mózg w dobrej kondycji? Jak to robić?
Jak trenować głowę? Spacer sekretem fitnessu mózguEast News/Glow Images

Rusza kolejny etap projektu badawczego, którego celem jest stworzenie specjalnych gier komputerowych mających rozwijać zdolności intelektualne seniorów, ćwiczyć ich pamięć, spostrzegawczość oraz koncentrację. "Fitness dla mózgu" to projekt badawczy pt. "Innowacje sprzyjające zdrowemu starzeniu się. Wykorzystanie metod psychologii poznawczej do trenowania zdolności intelektualnych seniorów".
Anna Maria Wieczorek, neurokognitywistka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i autorka badania mówi Jedynce, że impulsem do zajęcia się starzeniem mózgu u seniorów był fakt, że żyjemy w społeczeństwie starzejącym się. - Widzimy również, że w osobach starszych od nas jest ogromny potencjał intelektualny - tłumaczy doktorantka z SWPS.
Starzejemy się każdego dnia, co jest naturalnym procesem. Problem pojawia się przy starzeniu mózgu, który z upływem lat działa coraz gorzej. - Chcielibyśmy, by osoby starsze mogły jak najdłużej cieszyć się sprawnością intelektualną i byśmy my, w starszym wieku, mogli jak najdłużej służyć młodszym naszym intelektem - mówi dr Mateusz Gola z SWPS.
Naukowcy z SWPS tłumaczą, że sposobów na podglądanie pracy mózgu jest wiele, choć nie są one metodami bezpośrednimi. - Tak naprawdę nie wiemy, ile jest komórek w mózgu, nie potrafimy ich policzyć. Próbujemy oszacować ich liczbę, ale wyniki mogą być bardzo niedokładne - opowiada dr Gola.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Anna Wieczorek podkreśla, że choć zmienia się liczba komórek w mózgu oraz spada ich masa, to nad połączeniami pomiędzy komórkami możemy pracować przez całe życie, czego efektem będzie wyższa sprawność intelektualna. Liczba połączeń pomiędzy poszczególnymi neuronami może sięgać nawet kilkunastu tysięcy, więc ich gimnastyka jest szczególnie ważna. - W mózgu wciąż powstają nowe komórki nerwowe, czyli odbywa się neurogeneza. Właśnie nad tym chcemy pracować, czyli sprawić, by odbywało się to sprawniej i z większym impetem - mówi Anna Wieczorek.
W jaki sposób zatem możemy przygotowywać mózg, by służył nam do późnej starości? Naukowcy polecają selekcjonować informacje, skupiać uwagę na sprawach dla nas najważniejszych, spacerować i poddawać się interakcji społecznej.

Nie wszystkie funkcje mózgu słabną z upływem lat. Jakie zmiany nie są negatywne? W jaki sposób możemy ćwiczyć mózg? Posłuchaj całej audycji.

"Wieczór odkrywców" poprowadził Krzysztof Michalski.

Projekt jest realizowany w ramach programu VENTURES przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie, Interdyscyplinarne Centrum Stosowanych Badań Poznawczych oraz portal Neurogra.pl.

(sm/asz)