Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 25.01.2014

Podobni do siebie jak dwie krople wody, a skrajnie różni

Bliźnięta jednojajowe mają poczucie swojej wyjątkowości. Wszystko mają jednakowe, nawet linie papilarne. Czy łatwo być bliźniakiem? Co łączy takich braci lub siostry?
Podobni do siebie jak dwie krople wody, a skrajnie różniGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Naturalne klony, czyli co to znaczy być bliźniakiem (Problem z głowy/ Jedynka)
Czytaj także

Bliźnięta jednojajowe (monozygotyczne) przychodzą na świat raz na 300 porodów. Między takim rodzeństwem istnieje niezwykle silna więź emocjonalna, której mechanizmy od dawna zgłębiają specjaliści. Bliźnięta jednojajowe mają ten sam kod genetyczny, wyglądają tak samo, ale upodobania, zainteresowania i zdolności mogą mieć odmienne. Co o tym decyduje? Czy różnice między bliźniętami pogłębiają się wraz z upływem lat?
Doktor Zuzanna Toeplitz przyznaje, że bycie bliźniakiem jednojajowym ma swoje pozytywne i negatywne strony. - Każdy z nas dochodzi do takiego momentu w życiu, kiedy chce zdobyć własną indywidualność, tożsamość i być absolutnie jedyny na świecie. Wtedy to może trochę przeszkadzać - komentuje psycholog z UW.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Paweł Golec z zespołu "Golec uOrkiestra" opowiada, że największy wpływ na zrozumienie, że jest bliźniakiem mieli rodzice, którzy ubierali jego i brata w ten sam sposób. - Nie widziałem wówczas w tym nic złego, bo to nas wyróżniało. Do dziś myślę, że to atut, i że wykorzystujemy to w bardzo pozytywny sposób - mówi muzyk. Paweł Golec podkreśla, że nie ma drugiego takiego zespołu, który za frontmanów ma dwóch braci bliźniaków, co czyni z "Golec uOrkiestry" jedyny taki zespół na świecie.
Czy rodzice dobrze robią, ubierając bliźniaki w identyczne ubrania? Psycholog dr Zuzanna Toeplitz poleca ostrożność w ferowaniu wyroków w tej sprawie, bo odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. - Z jednej strony jest to zabawne, a z drugiej nie jest to najlepszą metodą. Ubiorem podkreślamy zewnętrzną część tego, jacy jesteśmy. A dobrze by było, żeby pozwolić człowiekowi rozwinąć własny pomysł na życie i na to jaki chce być - tłumaczy doktor.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Na co powinni zwracać uwagę rodzice wychowujący bliźnięta? Posłuchaj całej rozmowy!
O blaskach i cieniach bliźniaczego życia mówiła dr Zuzanna Toeplitz z Wydziału Psychologii UW. O różnicach na poziomie genetycznym powiedziała prof. Magdalena Fikus, a swoimi refleksjami na temat relacji braterskiej z bratem bliźniakiem podzielił się Paweł Golec z zespołu "Golec uOrkiestra".
"Problem z głowy" poprowadziła Katarzyna Kobylecka.
sm/ag