Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 01.02.2014

Śliczny szczeniaczek. Za pięć lat też będzie chciany?

- Decyzja o posiadaniu zwierzęcia to decyzja na całe jego życie. Trzeba zdać sobie sprawę, że taki zwierzak, który powinien stać się domownikiem bardzo dobrze traktowanym, ma swoje potrzeby związane nie tylko z miską i spacerem - powiedziała Dorota Szulc-Wojtasik, redaktor naczelna czasopisma "Cztery łapy". Co przeżywają zwierzęta wyrzucone z domu, gdy zaczęły przeszkadzać?
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • Dorota Szulc-Wojtasik i dr Maciej Trojan o domowych zwierzętach wyrzucanych przez właścicieli (Problem z głowy/Jedynka)
Czytaj także

Kot czy pies, jak myślą niektórzy, to doskonały "prezent" dla dziecka czy osoby dorosłej. Niestety wiele z tych "prezentów", gdy wyczerpuje się ludzki zachwyt i euforia, ląduje na ulicy, w schronisku, albo - w skrajnych przypadkach - przywiązanych gdzieś na odludziu, bez szans na przeżycie.

Dr Maciej Trojan, specjalista psychologii zwierząt powiedział w radiowej Jedynce, że ludzie w swoich wyborach są często irracjonalni, kierują się impulsem i łatwo dają się zmanipulować np. handlowcom. - Często bywa tak, że ludzie nic nie wiedzą o zachowaniu, trybie życia, dietach jakie należy stosować, jakich zabiegów higienicznych zwierzę wymaga - dodał adiunkt z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W takich sytuacjach wraz z upływem czasu rośnie rozczarowanie człowieka i niezadowolenie z konieczności poświęcania zwierzakowi uwagi.

Dorota Szulc-Wojtasik dodała, że powszechnym problemem jest nieznajomość potrzeb zwierząt. Nie wystarczy im bowiem nakarmić i wyprowadzić, by załatwiły potrzeby fizjologiczne. Zwierzętom trzeba dostarczać odpowiednią ilość bodźców, okazywać zainteresowanie, stworzyć wspólne rytuał, które dadzą poczucie bezpieczeństwa i zastanowić się, co zrobimy w czasie wakacji, choroby czy innych nieprzewidzianych sytuacjach. - Faktycznie przyjęcie zwierzęcia jest testem na odpowiedzialność - powiedziała.

Jaka jest różnica w sytuacji zwierząt młodych i starszych? Co trzeba zrobić, by móc odpowiedzialnie podjąć decyzję o opiece nad zwierzęciem? Jak postępować ze zwierzętami skrzywdzonymi i czy stosunek do zwierząt przekłada się na relacje z ludźmi? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmawiał Artur Wolski.

"Problem z głowy" na antenie Jedynki w każdy piątek o godz. 21.14.

(asz/ei)