Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 16.03.2014

Związek na odległość. Dotykowy ekran nie zastąpi partnera

Najbardziej brakuje ciepła w codzienności. Partnerzy nie mogą się do siebie przytulić, gdy zmęczeni wracają do domów, a o wycinkach życia najbliższej osoby dowiadują się jedynie za pomocą techniki.
Związek na odległość. Dotykowy ekran nie zastąpi partneraGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Czy związek na odległość jest możliwy? (Problem z głowy/Jedynka)
Czytaj także

Psychoterapeuta Robert Rutkowski wyjaśnia, że termin "związek na odległość" ma dwa elementy, które się wykluczają, bo związek to bliskość psychiczna i fizyczna. W przypadku odległości partnerzy zostają pozbawieni scalającego ich fundamentu, jakim jest bliskość emocjonalna i poetycka. - Mówimy o relacjach na odległość, nie związkach - mówi psychoterapeuta.

Natomiast Zuzanna Celmer podkreśla, że ważne jest aby wyjaśnić sobie dlaczego dwoje ludzi zdecydowało się być razem, co jest spoiwem ich związku, jakie mają wyobrażenia i oczekiwania. - Odległość w przypadku związków małżeńskich nie jest prostą sprawą, właśnie przez brak bliskości. Prowadzi to najczęściej do nieporozumienia i rozdziału - mówi specjalistka.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, że tego typu związki są skazane na niepowodzenie. Choć zdaniem Rutkowskiego, termin "syndrom żony marynarza" nie wziął się znikąd. - Jeśli w naszym życiu przychodzi moment, że jest geograficznie rozdzielenie od siebie, ale jest więź emocjonalna i kochamy siebie, to wtedy zapala się czerwona żarówka i trzeba włączyć pakiet awaryjny specjalnych procedur, polegający choćby na tym, by ustalić jak to będzie wyglądało - powiedział Rutkowski. 
Specjalista pracuje z mężczyznami, którzy wyjechali za pracą do Anglii. Z jego obserwacji wynika, że w trzech na cztery przypadki nie radzą sobie z tą rozłąką. - Substancje odurzające, alkohol, narkotyki. Kompensują sobie brak bliskości, poczucie osamotnienia i wyobcowania - mówi Rutkowski.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Zdaniem Zuzanny Celmer dużą rolę odgrywa też fakt, że Polacy czują się mocno związani z rodziną, co zaczynają bardzo odczuwać, kiedy wyjeżdżają. - Jak jeszcze na dodatek nie ma tej bliskiej osoby, która jest czuła, serdeczna, rozumiejąca, wspierająca się. To czasami jest wyłącznie kwestia dotyku czy popatrzenia się na siebie - dodaje psychoterapeutka.

Ile odległości zniesie miłość? Jak zmienia to charakter związku? Siła miłości nie zna ograniczeń, ale jak związek na odległość przekłada się na nasze potrzeby i możliwości? Jak współczesna technika może wspomóc przetrwać takim związkom .Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Problem z głowy" prowadziła Nina Karczmarewicz.
sm/ag/tj