Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Kwasnicka 26.04.2014

Dawca, biorca, rewanżysta - sprawdź, która postawa da ci najwięcej

Altruistów spotykamy rzadko, rodzice przestrzegają dzieci przed zostaniem frajerami, a codzienne życie często wymaga dbania przede wszystkim o siebie. Jednak według prof. Adama Granta, amerykańskiego specjalisty psychologii zarządzania, najlepiej jednak być… dawcą.
Dawca, biorca, rewanżysta - sprawdź, która postawa da ci najwięcejEast News/Glow Images

Dawca to ten, który chętnie pomaga innym. Biorca to egoista, który kieruje się jedynie własną korzyścią i nie daje z siebie nic. U Adama Granta pojawia się jeszcze jedna kategoria: rewanżysta. - Rewanżyści "dają", ale robiąc to kalkulują i za każdym razem ich dar jest podyktowany oczekiwaniem zwrotu - wyjaśnia w Jedynce dr Ewa Jarczewska-Gerc ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. - Oczekują, że dostaną tyle samo albo więcej - dodaje.

Taka postawa jest niewłaściwa nie dlatego, że nie jest "ładna", ale dlatego - jak nowatorsko wykazuje Grant w książce "Dawaj i bierz" - że może nam się po prostu nie opłacać. Nigdy nie jesteśmy przecież w stanie przewidzieć, jak ktoś będzie nam mógł pomóc za rok czy kilka lat. - Jeśli pomagamy nie patrząc na to, co w danej chwili będziemy z tego mieć, to w perspektywie długofalowej to nam się zwróci - wyjaśnia psycholog.

Prof. Grant twierdzi, że każdy może odnieść sukces, ale najlepiej być dawcą. O ile jednak dawanie łatwo przychodzi w rodzinie i wśród przyjaciół, trudniej o taką postawę w sytuacjach zawodowych. Grant próbuje przekonać swoich czytelników, że bycie dawcą zasadniczo się opłaca także w biznesie, chociaż nie namawia nikogo do bezwarunkowej pomocy w każdych okolicznościach. Pokazuje, że sukces biznesowy można osiągnąć, reprezentując postawę dawcy. - My od dawna wiemy, że dawanie się opłaca. Profesor Grant daje temu naukową podbudowę - mówi psycholog .

Jednym z podstawowych psychologicznych wymiarów różnic pomiędzy nami jest nasze nastawienie do innych. - Jedni są pozytywnie nastawieni i uważają, że inni są dobrzy i nam pomogą. Inni uważają, że ludzie są źli. Wszyscy się tutaj bardzo różnimy - mówi gość Jedynki. Życie weryfikuje każde z tych nastawień. Możemy także sami zmieniać swoje podejście do innych. Jak to zrobić?

Odpowiedź w audycji, w której dr Jarczewska-Gerc omawia także poszczególne typy osobowości i wyjaśnia różnice między nimi.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy” prowadziła Katarzyna Jankowska.

(ew/asz)