Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Owsiński 19.08.2014

Heweliusz obok Lema. Drugi polski satelita ze znakiem Jedynki już w kosmosie

- Heweliusz jest na orbicie. Mamy potwierdzenie, że opuścił rakietę. Natomiast w jakim jest stanie dowiemy się dopiero, gdy uda nam się nawiązać z nim łączność - powiedział Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Dwa polski satelity naukowe - Heweliusz i Lem - znajdują się już na orbicie okołoziemskiejDwa polski satelity naukowe - Heweliusz i Lem - znajdują się już na orbicie okołoziemskiejPAP/Grzegorz Jakubowski
Galeria Posłuchaj
  • Tomasz Zawistowski z CBK PAN o starcie i kosmicznej podróży Heweliusza (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Prof. Marek Banaszkiewicz, dyrektor CBK PAN o starcie satelity Heweliusz (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
  • Gdańsk - miasto Jana Heweliusza - śledził nawiązanie pierwszego kontaktu z satelitą naukowym "Heweliusz" (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Czytaj także

Obiekt wczesnym rankiem 19 sierpnia został wystrzelony z chińskiego centrum kosmicznego. Na wysokość około 630 km wyniosła go 47-metrowa rakieta o nazwie Długi Marsz-4B.

W kosmosie jest już jeden polski satelita naukowy - Lem, którego wystrzelono rok temu. - Lem ma się dobrze, kontakt z nim został nawiązany w pierwszym przelocie. W tej chwili prowadzi obserwacje. Mamy nadzieję, że Heweliusz wkrótce do niego dołączy. Przedtem musi przejść próbę działania wszystkich podsystemów, żebyśmy mieli pewność, że dane, które zbiera, są wiarygodne - powiedział gość "Sygnałów dnia" .

PROJEKT BRITE >>> - dowiedz się więcej!

Lem i Heweliusz - obok 2 kanadyjskich i 2 austriackich satelitów - należą do międzynarodowej misji Brite. Wszystkie są niewielkie: to sześciany o boku około 20 centymetrów. Heweliusz nieco różni się od Lema oraz austriackich i kanadyjskich "braci". Zawarto w nim kilka eksperymentalnych rozwiązań technologicznych jak sprawdzanie pamięci w warunkach radiacji czy otwieranie malutkich systemów mechanicznych. Nieco zmodyfikowany został też teleskop.

Transport
Transport satelity do strefy integracji ze strukturą rakiety fot. CGWIC

Jedynka w Kosmosie! Satelita Lem wykonał zdjęcie nieba >>

Burta
Burta satelity LEM

Podczas pierwszego przelotu Heweliusza nad Polską o godz.10.05 udało się operatorom ze stacji naziemnej nawiązać kontakt z satelitą. Włączony został komputer pokładowy i odebrane były pierwsze dane telemetryczne. Wszystkie parametry są w normie.

Heweliusz przez kilka lat będzie prowadził precyzyjne pomiary 286 najjaśniejszych gwiazd.

Budowie i wystrzeleniu satelitów Lem i Heweliusz patronuje radiowa Jedynka.

W skład Polskiego Konsorcjum Projektu BRITE wchodzą: Centrum Astronomiczne PAN im. Mikołaja Kopernika oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich relacji!

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

to/asz