Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 10.12.2014

Elektryka a medycyna. Jak leczyć polem elektromagnetycznym?

Elektromagnetyzm otacza nas wszędzie. Jak mówi profesor Iwo Białynicki-Birula, to piąty żywioł. Jak zatem możemy tę siłę wykorzystać praktycznie, np. w medycynie?
Wokół związku elektromagnetyzmu z medycyną krąży wiele mitówWokół związku elektromagnetyzmu z medycyną krąży wiele mitówGlow Images/East News

Prof. Andrzej Krawczyk podkreśla, że z tematem elektromagnetyzmu w medycynie związanych jest wiele niepokojów i mitów. - Postanowiliśmy połączyć wysiłki medyków, biologów, fizyków, inżynierów i stworzyć grupę badawczą, która by próbowała doprowadzić do pewnego uporządkowania sytuacji w tym obszarze, wyciągnięcia wniosków i zrozumienia tych zjawisk - opowiada naukowiec w radiowej Jedynce.
Jak dodaje, od początku dziejów istniały elektryczność i magnetyzm. Elektromagnetyzm natomiast pojawił się pod koniec XVIII wieku, w sposób świadomy. - Spektrum częstotliwościowe pola elektromagnetycznego jest bardzo szerokie i wykorzystanie fali o różnych częstotliwościach jest bardzo różne - opowiada prof. Krawczyk. Jak dodaje, żyjemy w "zupie elektromagnetycznej" i nie ma możliwości wyrwania się z tego pola.
1 i 2 grudnia odbył się w Warszawie II Kongres Elektryki zorganizowany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jedna z sesji poświęcona była zastosowaniom elektryki w medycynie. Patronem medialnym kongresu było Polskie Radio.
***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Andrzej Krawczyk z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie i Politechniki Częstochowskiej i dr Agnieszka Iwaniszczuk z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie

Data emisji: 9.12.2014
Godzina emisji: 21.37
(sm/ag)