Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 09.03.2015

Jaskra to już prawdziwa epidemia

Uważa się, że do 2020 roku na jaskrę będzie na świecie chorowało ok. 80 milionów osób. To bardzo podstępna choroba i długo rozwija się bez objawów.
Raz w roku powinno się odwiedzić okulistę i zbadać oko (Naukowy zawrót głowyJedynka)Raz w roku powinno się odwiedzić okulistę i zbadać oko (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)Glowimages/Eastnews
Posłuchaj
  • Czynniki ryzyka zachorowania na jaskrę i sposoby jej powstrzymania (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

We wtorek 10.03 rozpoczyna się Światowy Tydzień Jaskry. - Ta choroba nie boli, a podstępnie zabiera nam wzrok - ostrzega prof. Iwona Grabska-Liberek. Gość radiowej Jedynki drobiazgowo wyjaśnia, jak postępuje jaskra, a także jakie są czynniki ryzyka zachorowania.

Na jaskrę nie ma lekarstwa, można ją tylko zahamować. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze jej rozpoznanie.

Co można zrobić aby tak pokaźna grupa ludzi nie trafiła do kategorii wykluczonych społecznie? Jak leczyć i rehabilitować? Jak uruchomić społeczną empatię na problem osób słabo widzących i niewidomych? Jak do tego problemu podchodzą np. w Japonii?

Jaskra to jedna z wielu chorób oczu. Polski Związek Niewidomych rozpoczął kampanię, mającą zwrócić uwagę na choroby siatkówki oka.

 

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadził: Artur Wolski

Goście: prof. dr hab. Iwona Grabska-Liberek (kierownik Kliniki Okulistyki Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego SPSK im. prof. dr W. Orłowskiego w Warszawie, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Okulistyki, Prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego), dr Tomasz Sobierajski (socjolog zdrowia, wykładowca w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych w Uniwersytecie Warszawskim)

Data emisji: 6.03.2015

Godzina emisji: 23.35

ag/mm