Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 28.07.2015

Przyjemność, która może prowadzić do czerniaka

Na tę chorobę wiele osób zapada po wakacjach, szczególnie spędzonych na plaży. Czerniak ma 40 odmian i wcale nie musi być w kolorze czarnym. - Wczesne wykrycie jest bardzo istotne dla wyleczenia - podkreśla onkolog dr Iwona Ługowska.

Każdego roku w Polsce na czerniaka zapada ok. 3 tysięcy osób. Prognozy mówią, że co 10 lat ta liczba będzie się podwajać. Czerniak jest najbardziej niebezpiecznym z nowotworów skóry. Wcześnie zdiagnozowany jest wyleczalny. Jednak co trzeci pacjent zjawia się u specjalisty zbyt późno, w zaawansowanym stadium choroby, która poczyniła spustoszenia, prowadzące do śmierci.

- Ważne, by do dermatologa bądź chirurga onkologa zgłaszały się osoby, które zauważą niepokojącą zmianę na skórze. Niepokoić powinien nas kolor, struktura, zmiany w kształcie, a także gdy zmiana jest asymetryczna i ma wymiar powyżej 5 mm - tłumaczy dr Iwona Ługowska, onkolog kliniczny z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.

W programie rozmawialiśmy o tym, gdzie może się rozwinąć czerniak, dlaczego poparzenia słoneczne z okresu dzieciństwa czy solarium mogą doprowadzić do choroby i kto jest w grupie ryzyka.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Iwona Ługowska (onkolog kliniczny z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie)

Data emisji: 27.07.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/asz