Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 03.09.2015

Kukułka najlepiej pokazuje stan środowiska

Ornitolodzy wykorzystują niektóre gatunki ptaków do badań bioróżnorodności i do oceny jakości środowiska. Wśród nich najlepsza jest kukułka i jej kuzyni.
Posłuchaj
  • Naukowcy na podstawie obserwacji zachowań kukułek oceniają stan środowiska lepiej, niż na podstawie innych badań (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Ornitolog profesor Piotr Tryjanowski prowadzi badania związane z zachowaniem ptaków. W ostatnim czasie ukazały się jego publikacje, z których wynika, że np. kukułka jest skutecznym i oczywiście tanim "narzędziem" do oceny stanu środowiska.

Z artykułu, który ukazał się na łamach pisma "Ecological Indicators" ("Ekologiczne wskaźniki") wynika, że ocena bioróżnorodności z udziałem kukułki daje wynik znacznie dokładniejszy, niż tradycyjne modele uwzględniające obecność ptaków drapieżnych (np. myszołowów, czy pustułek). Profesor Tryjanowski ogłosił także wyniki innych badań dotyczących predyspozycji gatunków ptaków do opanowania nowego środowiska, z których wynika, że kluczem do przetrwania w nowym miejscu jest zdolność ptaków do przetrwania w miastach (publikacja w piśmie "Oecologia").

Z audycji można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o życiu i zwyczajach kukułek, które nie budują gniazd i nie wysiadują jaj.

***

Tytuł audycjiNaukowy zawrót głowy

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Piotr Tryjanowski (dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu)

Data emisji: 2.09.2015

Godzina emisji: 21.18

ag/tj