Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 17.02.2018

Szczepienia przeciw grypie mogą uratować życie

W Czechach i na Słowacji panuje epidemia grypy, w Polsce jeszcze jej nie ma, ale widoczny jest wzrost zachorowań. - Jest też dużo zachorowań spowodowanych przez wirus paragrypy typu I, II czy III. Koronawirusy też są przyczyną poważnych chorób - mówi prof. Ewa Bernatowska.

By zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania, warto się zaszczepić, choć trzeba mieć świadomość, że nie daje to pełnej ochrony przed chorobą. - Jeżeli patrzymy na przestrzeni każdego sezonu, to średnio skuteczność szczepionki przeciw grypie wynosi 50 procent. Obecnie ocenia się, że np. w Stanach Zjednoczonych jest to 38 procent, a w przypadku wirusa AH3N2 tylko 25 procent. Ale z kolei najmniejsze dzieci, od 6 miesiąca do 8 roku życia są chronione w ponad 50 procentach - mówi prof. Ewa Bernatowska. I dodaje, że grypa może mieć poważne konsekwencje.

- W Stanach Zjednoczonych jest już wiele przypadków śmiertelnych, zarówno wśród dzieci, jak i osób starszych. Nawet jeżeli okaże się, że szczepionka nie jest do końca skuteczna, trzeba się szczepić, bo można się ochronić. Nawet jeśli będziemy chronieni w 25 procentach, warto się zaszczepić - mówi prof. Ewa Bernatowska. - Trzeba powiedzieć, że szczepionki są coraz lepsze, coraz szerzej pokrywają spektrum potencjalnych zachorowań - dodaje.

Czy można zaszczepić się w środku sezonu grypowego? Czym są niepożądane odczyny poszczepienne? Czym grozi ogólny spadek liczby zaszczepionych dzieci? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: prof. Ewa Bernatowska (wiceprzewodnicząca Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych)

Data emisji: 17.02.2018

Godzina emisji: 8.16

mg/ac