Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Konto Usunięte Konto Usunięte 17.03.2019

Blisko milion Polaków choruje na jaskrę

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry, który trwa od 10 do 16 marca, po raz trzeci w całej Polsce odbyły się bezpłatne badania w kierunku wykrycia jaskry.
Posłuchaj
  • Rola wczesnej diagnostyki w leczeniu jaskry (Pigułka na zdrowie/Jedynka)
Czytaj także

Na jaskrę choruje blisko milion Polaków. To więcej niż liczba mieszkańców Krakowa, Łodzi czy Wrocławia. Jedynie połowa z nich ma świadomość swojej choroby i powolnej utraty wzroku. Można temu zapobiec tylko dzięki wczesnej diagnostyce i profilaktycznym badaniom. Ale niestety, tylko co trzeci Polak był u okulisty zbadać wzrok. Natomiast u ok. 70 proc. chorych jaskra jest wykrywana zbyt późno i nawet przy intensywnym leczeniu szansa na zachowanie widzenia spada prawie do zera.

Panuje przekonanie, że jaskra dotyczy głównie osób w podeszłym wieku, ale tak naprawdę może pojawić się nawet u dzieci i młodzieży. Na zachorowanie zdecydowanie bardziej narażone są osoby, u których w rodzinie zdarzały się wcześniej już przypadki choroby. Do grupy szczególnego ryzyka należą też osoby powyżej 35. roku życia, z niskim ciśnieniem tętniczym, cierpiące na krótkowzroczność, migrenowe bóle głowy czy chorujące na przewlekłe schorzenia, takie jak miażdżyca i cukrzyca. Ryzyko wzrasta również wśród palaczy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Artur Wolski rozmawia z prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego prof. Iwoną Grabską-Liberek oraz Łukaszem Słowikiem,  przewodnikiem po "Niewidzialnej wystawie", który stracił wzrok po za późno zaczął się leczyć. 

***

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Iwona Grabska-Liberek (prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego), Łukasz Słowik (przewodnik po "Niewidzialnej wystawie", stracił wzrok, bo zbyt późno zaczął się leczyć)

Data emisji: 17.03.2019

Godzina emisji: 13.

kh