Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Skorska 27.01.2012

Zwyrodnieniowa choroba mózgu

Jeśli ktoś z naszego otoczenia zaczyna tracić pamięć i poczucie miejsca, jeśli czas staje się dla niego trudny do określenia, to może być Alzheimer.
mózgmózgGlow Images/East News

Goście magazynu "Człowiek i nauka" prof. Maria Barcikowska z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, prof. Tadeusz Parnowski z Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz Alicja Sadowska, przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera – rozmawiają z Arturem Wolskim o chorobie Alzheimera.

– Najcięższe dla towarzysza czy też opiekuna osoby chorej na Alzheimera jest "odchodzenie w niepamięć" chorego, utrata jego wszystkich wcześniejszych zdolności, umiejętności i talentów – mówi Alicja Sadowska. – Ale trzeba zmierzyć się także ze zwyczajną, codzienną opieką. Często opiekun musi sobie radzić z agresją chorego, który może mieć różne inne problemy, np. z przyjmowaniem pożywienia czy leków. A trzeba wiedzieć, że terapia lekowa w tej chorobie jest bardzo droga.

Jak tłumaczy gość Jedynki, trzeba też pamiętać, że w dalszym stadium choroby opieka nad chorym jest niezbędna przez 24 godziny na dobę, Dodaje, że mimo to wciąż jeszcze choroba ta jest tłumaczona jako naturalny proces starzenia się.

Prezes Polskiego Towarzystwa Psychogeriatrycznego, prof. Tadeusz Parnowski, wyjaśnia, że choroba Alzheimera przebiega w trzech stadiach. Te etapy bardzo się różnią pomiędzy sobą. Na drugim konieczna już jest właściwie pełna opieka. Pojawia się wtedy mnóstwo różnych objawów, trzeba kontrolować na każdym kroku, co cierpiący na Alzheimera robi.

W jaki sposób rozpoznać, że osoba mająca problemy z pamięcią choruje na Alzheimera? Jak jej pomóc, jak ją leczyć?

Zapraszamy do wysłuchania audycji Artura Wolskiego.

(kas)