Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 23.07.2012

Co po Higgsie?

Na początku lipca naukowcy poinformowali o odkryciu tzw.bozonu Higgsa, cząstki poszukiwanej od ponad 40 lat, która odpowiada za nadawanie masy we Wszechświecie. Czy fizycy nie będą więc mieli wkrótce czego badać?
Symulacja zobrazowania obecności, powstałego w wyniku kolizji dwóch wysokoenergetycznych protonów, bozonu Higgsa w detektorze CMS w LHC.Symulacja zobrazowania obecności, powstałego w wyniku kolizji dwóch wysokoenergetycznych protonów, bozonu Higgsa w detektorze CMS w LHC.mat. prasowe/CERN

W komentarzach do wydarzenia padały słowa o rewolucji na miarę teorii ewolucji Karola Darwina. Jednocześnie na czołówkach światowych dzienników pojawiały się opinie w stylu tej, która w "The Telegraph" zamieścił komentator naukowy Richard Gray: Choć w kwestii Higgsa zostało jeszcze wiele do zrobienia, naukowcy boją się, że po tym milowym kroku opinia publiczna i sponsorzy uznają, że ich prace dobiegły końca.

W audycji o tym jaka fizyka będzie rozwijana po Higgsie, co planują naukowcy i czy zbliżą się do odpowiedzi na pytanie o ciemną materię i czy mogą istnieć jeszcze inne cząstki o nieznanych własnościach. Gościem audycji był profesor Krzysztof Meissner z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletnim współpracownikiem Ośrodka Badań Jądrowych CERN pod Genewą.

Audycję prowadziła Dorota Truszczak.