Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 31.08.2012

Czy los Polski od początku był przesądzony?

W związku z nadchodzącą rocznicą inwazji Niemiec na nasz kraj przypomnieliśmy w Jedynce najważniejsze bitwy Kampanii Wrześniowej 1939 roku.
1 września 1939 roku. Niemieckie wojska wkraczają do Polski. Od tamtej chwili minęło prawie 80 lat. Mimo to wciąż mamy skłonność do posługiwania się językiem wojny. Dlaczego? Na to pytanie próbował odpowiedzieć autor Oświęcimek1 września 1939 roku. Niemieckie wojska wkraczają do Polski. Od tamtej chwili minęło prawie 80 lat. Mimo to wciąż mamy skłonność do posługiwania się językiem wojny. Dlaczego? Na to pytanie próbował odpowiedzieć autor "Oświęcimek"Hans Sönnke/Wikimedia Commons
Posłuchaj
  • Kampania Wrześniowa 1939 r.
Czytaj także

Temat od lat cieszy się zainteresowaniem historyków. Tylko w latach 1989 – 2001 ukazało się ponad 9 tys. publikacji o Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Zdania co do postawy polskiej armii są podzielone.

- Nie brakuje opinii bardzo krzywdzących dla uczestników tamtych wydarzeń. Bardzo często autorzy tych opinii nie biorą pod uwagę całego szerokiego spektrum uwarunkowań, które należy wziąć pod uwagę żeby wypracować jakieś konstruktywne oceny - mówił w "Wieczorze naukowym" dr Krzysztof Gaj z Akademii Obrony Narodowej.

- Armia zareagowała, tak jak zareagować powinna. Rozpoczęła obronę - dopowiadał prof. Wojciech Włodarkiewicz z Wojskowej Akademii Technicznej i Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Przy okazji zwrócił on uwagę, że wśród historyków obowiązującą nazwą tych wydarzeń jest "Kampania Polska 1939 roku", a nie "Kampania Wrześniowa", bo działania obronne trwały przez cały wrzesień i pierwszy tydzień października.

Katarzyna Jankowska i jej goście rozmawiali także o możliwościach militarnych wojska polskiego, strategii obranej przez dowódców, ich sylwetkach oraz miejscach gdzie toczyły się walki: m.in. pod Mławą, nad Bzurą i pod Kockiem.

Więcej w nagraniu audycji.

>>> Zobaczy serwis specjalny o II Wojnie Światowej

pg