Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 29.11.2012

Przełam wstyd, bo możesz umrzeć

- Mężczyźni nie badają prostaty, gdyż obawiają się, że ktoś się dowie, że mają problemy z seksualnością - tłumaczyła w audycji "Naukowy zawrót głowy” Danuta Longić, psychoonkolog,
Kryzys wieku średniego dopada wielu mężczyznKryzys wieku średniego dopada wielu mężczyznGlow Images/East News

Anna Kamińska z Ministerstwa Zdrowia mówiła, że kampania "Mężczyzna 45+" skierowana jest do panów powyżej tego roku życia, a także do ich partnerek i ukierunkowana jest na zdobywanie umiejętności zarządzania swoim zdrowiem. Podkreślała, że organizatorzy starają się przekazać wszystkie informacje, które dotyczą czynników ryzyka mogących wywołać chorobę układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Kampania nakierowana jest na profilaktykę: pęcherza moczowego, prostaty i nerek.

- Staramy się w ramach tych zadań zrealizować kampanię medialną za pomoc spotów telewizyjnych, informacji kierowanych droga mailową do mężczyzn po 45 roku życia, a także za pomocą artykułów prasowych, programów telewizyjnych i radiowych. Ważne jest też budowanie pozytywnych relacji pomiędzy pacjentem a lekarzem – informowała Anna Kamińska w Pierwszym Programie Polskiego Radia.

Prof. Wojciech Pypno, urolog, z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, tłumaczył, że prostata, czyli gruczoł krokowy, jest bardzo mały, u młodego mężczyzny waży ok. 20 gram. Rak tego narządu występuje jako drugi w Polsce. Choroba atakuje najczęściej mężczyzn powyżej 50 roku życia i osiągaja swój szczyt pomiędzy 60-80 rokiem życia.

Danuta Longić, psychoonkolog, tłumaczyła, że pacjentom bardzo ciężko "zostawić za sobą” wstyd. Zwracała uwagę, że wielu mężczyzn obawia się badań prostaty i leczenia jej ze strachu przed tym, że "ktoś się dowie, że mają problemy z seksualnością”.

Dr Iwona Skoneczna, onkolog, przyznała, że niewielu pacjentów trafia do onkologów, którym można zaproponować profilaktykę, gdyż większość z nich ma już rozpoznaną chorobę nowotworową. Nie zmienia to jednak faktu, że onkolodzy włączają się w akcje promujące zdrowy tryb życia, starają się dotrzeć ze swoim przekazem do osób młodszych, którym bycie zdrowym, nieotyłym może "zaprocentować w przyszłości”.

Audycję prowadziła Katarzyna Jankowska.