Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Owsiński 07.02.2013

"Nie potrafimy bezpiecznie surfować w sieci”

Tomasz Bukowski z CERT Polska, zajmujący się bezpieczeństwem w internecie, uważa, że standardowy użytkownik komputera nie za bardzo wie, w jaki sposób dbać o bezpieczeństwo.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnesxc.hu

- Ważna jest edukacja - zauważył gość "Naukowego zawrotu głowy" w radiowej Jedynce. Jak mówił, nadal groźny jest wirus Zeus, który pojawia się pod innymi nazwami, ale nadal niesie ze sobą to samo zagrożenie. Pozwala on atakować klientów bankowości elektronicznej. Zeus instaluje się na komputerze klienta banku i ma podgląd na wszystkie jego działania.

- Przywilej dostępu do sieci jest takim samy przywilejem, jak prowadzenie samochodu. Daje to ogromną frajdę i możliwości, ale musimy liczyć się z konsekwencjami - zauważył.

Martyna Różycka z Dyżurnet.pl powiedziała z kolei, że coraz więcej osób wie o możliwości zgłaszania zagrożenia w internecie. - My zajmujemy się bezpieczeństwem miękkim; czekamy na zgłoszenia użytkowników. Jeżeli zobaczymy coś, co nas zaniepokoi, to reagujemy. Najczęściej trafiają do nas zgłoszenia dotyczące pornografii dziecięcej. Serwery z tymi nielegalnymi treściami znajdują się najczęściej w USA, Holandii, av coraz częściej w Chinach i Tajlandii.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu miał miejsce 5 lutego. Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, ale jednocześnie ponosi odpowiedzialność za swoje działania w internecie.

to