Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 09.05.2013

Kobietom nie tylko w Polsce trudno zrobić karierę w nauce

Niedawno ukazał się raport Komisji Europejskiej na temat obecności kobiet w nauce. Stanowią one jedynie 33 procent europejskich naukowców i 20 procent profesorów zwyczajnych. O sytuacji w Polsce mówili goście "Naukowego zawrotu głowy".
Czy naukowcy dostaną więcej pieniędzy na badania?Czy naukowcy dostaną więcej pieniędzy na badania?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Dr Anna Muszewska i dr Piotr Bentkowski o sytuacji kobiet w nauce (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

O niwelowaniu nierówności płci w nauce dyskutowali uczestnicy niedawnego spotkania na Uniwersytecie Warszawskim w ramach kolejnej otwartej debaty ruchu społecznego "Obywatele Nauki". Asumpt do rozmowy, poza raportem KE, dały im również ostatnie publikacje na temat obecności kobiet w światowej nauce, które ukazały się w tygodniku "Nature".

Jedną z panelistek była dr Anna Muszewska - bioinformatyk. Jej zdaniem mniejsza reprezentacja kobiet wśród naukowców bierze się przede wszystkim z opieki nad dziećmi. - W przytaczanym raporcie "Nature" była podana statystyka, że mężczyzna na tym samym stanowisku realizujący karierę naukową ma zwykle więcej dzieci niż kobieta na tym samym stanowisku. Świadczy to o tym, że kobiety bardzo często poświęcają swoje życie prywatne i samorealizację jako matek na rzecz realizacji kariery naukowej, a mimo tego nie są w stanie się przebić - mówiła w Jedynce.

Co ciekawe, na studiach magisterskich i doktoranckich przeważają kobiety. Dopiero później proporcje się odwracają, gdyż kobiety przerywają kariery, by poświęcić się życiu rodzinnemu.

- Moment zrobienia doktoratu jest bardzo ważny w rozwoju każdego badacza i jednocześnie w życiu osobistym człowieka. Praca naukowa ma to do siebie, że wypadnięcie z obiegu na dowolnym etapie kariery, przy obecnym bardzo szybkim rozwoju nauk, powoduje, że później jest bardzo dużo do nadrobienia. Literaturę można jeszcze, przy silnej motywacji, czytać samemu w domu. Natomiast postęp w technikach laboratoryjnych i sprzęcie, który jest dostępny w laboratoriach dokonuje się obecnie błyskawicznie - przekonywał dr Piotr Bentkowski, biolog teoretyczny i członek ruchu społecznego "Obywatele Nauki".

Posłuchaj całej rozmowy Katarzyny Kobyleckiej i jej gości.

pg