Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Kwasnicka 06.06.2013

Kto władał Ziemią przed nami?

Na liście 10 najważniejszych wydarzeń naukowych poprzedniej dekady tygodnika "Science” znalazł się dowód wpływu człowieka na zmiany klimatu. Wokół tej tezy narosło wiele emocji. Czy faktycznie kształtujemy klimat? A co kształtowało go setki milionów lat temu?
Kto władał Ziemią przed nami?Glow Images/East News
Tym razem mam prośbę o opracowanie audycji:
O klimacie oraz katastrofach geologicznych i kosmicznych w historii Ziemi
Na liście 10 najważniejszych wydarzeń naukowych poprzedniej dekady prestiżowego tygodnika „Science” znalazło się udowodnienie, że człowiek wpływa na zmiany klimatu. Wokół tej tezy narosło wiele emocji. Czy człowiek kształtuje klimat? A co kształtowało klimat setki milionów lat temu, kiedy nas nie było?
Prof. Grzegorz Pieńkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego uważa, że na klimat w dawnych tysiącleciach wpływał przede wszystkim wulkanizm. Na przykład 65-66 mln lat temu miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Ziemi - zagłada 75 procent wszystkich znanych gatunków. To właśnie wówczas wyginęły dinozaury. - Wyginęły i inne zwierzęta, chociaż to dinozaury są najsłynniejszymi „ofiarami” wymierania - mówi prof. Pieńkowski.
Jak dotąd uważano, że za wyginięcie dinozaurów odpowiada uderzenie asteroidy o średnicy ok. 10 km. - To uderzenie jest faktem i pewnie przyczyniło się do wymierania. Istnieją ślady geochemiczne i krater przy Półwyspie Jukatan - mówi prof. Pieńkowski. - Ale dzisiaj możemy lepiej datować skały i okazuje się, że dinozaury zaczęły wymierać wcześniej, zanim uderzył ten meteoryt - dodaje. Ta popularna teza odchodzi zatem powoli do lamusa.
W audycji była także mowa o innych incydentach kosmicznych i ich wpływie na zycie na Ziemi. 30 czerwca minie 105 lat od katastrofy tunguskiej ogromnej eksplozji, która powaliła drzewa w promieniu 40 km, widziana była w promieniu 650 km, a słyszana w promieniu 1000 km. Zdaniem wielu naukowców została spowodowana spadkiem bolidu wielkości drapacza chmur.
Co naprawdę się wydarzyło? Więcej informacji w audycji.
Audycję z cyklu „Naukowy zawrót głowy” prowadziła Dorota Truszczak.

Prof. Grzegorz Pieńkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego uważa, że na klimat w dawnych tysiącleciach wpływał przede wszystkim wulkanizm.

Na przykład 65-66 mln lat temu miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Ziemi - zagłada 75 procent wszystkich znanych gatunków. To właśnie wówczas wyginęły dinozaury. - Wymarły też inne zwierzęta, chociaż to dinozaury są najsłynniejszymi "ofiarami” - mówi prof. Pieńkowski.

Jak dotąd uważano, że za to wielkie wymieranie odpowiadało uderzenie asteroidy o średnicy ok. 10 km. - Kolizja jest faktem i pewnie przyczyniła się do katastrofy. Istnieją ślady geochemiczne oraz krater przy Półwyspie Jukatan - mówi prof. Pieńkowski. - Ale dzisiaj możemy lepiej datować skały i okazuje się, że dinozaury zaczęły wymierać wcześniej, zanim uderzył ten meteoryt - dodaje. Popularna teza odchodzi zatem powoli do lamusa.

W audycji była także mowa o innych incydentach kosmicznych i ich wpływie na zycie na Ziemi. 30 czerwca minie 105 lat od katastrofy tunguskiej - ogromnej eksplozji, która powaliła drzewa w promieniu 40 km, widziana była w promieniu 650 km, a słyszana w promieniu 1000 km. Zdaniem wielu naukowców została spowodowana spadkiem bolidu wielkości drapacza chmur. Co naprawdę się wydarzyło? Więcej informacji w załączonym nagraniu.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy” prowadziła Dorota Truszczak.

(ew)