Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Kwasnicka 14.08.2013

Młodzi polscy uczeni zmieniają farmaceutykę i elektronikę

Gośćmi audycji byli młodzi polscy badacze, laureaci programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Ventures, wspierającego innowacyjne projekty młodych polskich naukowców, które będą miały zastosowanie w gospodarce.
Młodzi polscy uczeni zmieniają farmaceutykę i elektronikęGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Młodzi polscy uczeni zmieniają farmaceutykę i elektronikę. Naukowy zawrót głowy 12.08.2013
Czytaj także

Grzegorz Szczepaniak z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego i Andrzej Taube z Instytutu Technologii Elektronowej w Warszawie - ich przygoda z nauką zaczęła się jeszcze w liceum. Pierwszy pracuje nad nowymi metodami oczyszczania produktów reakcji chemicznych (ma to zastosowanie np. w przemyśle farmaceutycznym), a drugi nad nowego typu tranzystorami.

Grzegorz Szczepaniak chce doprowadzić do tego, aby substancje stosowane w lekach były możliwie jak najczystsze. - Moje badania są inspirowane problemami przemysłu farmaceutycznego. Reakcje katalizowane kompleksami metali przejściowych są coraz częściej stosowane w syntezie nowoczesnych leków - wyjaśnia znaczenie swojej metody. Lek powstaje szybciej i taniej, i jest to bardziej bezpieczne dla środowiska. Swoje badania Grzegorz Szczepaniak chciałby wykorzystać m.in. do oczyszczania pewnego leku przeciwnowotworowego, aby stał się tańszy.

Andrzej Taube, fizyk i elektronik, z kolei opracowuje tranzystory, które znajdą zastosowanie w elektronice mocy. Zaproponuje nowe półprzewodniki, które również wpłyną na cenę przyrządów elektroniki. Ale cena to nie wszystko - chodzi też o ich właściwości. Innowacyjne tranzystory Andrzeja Taubego są oparte o azotek galu i azotku aluminium, dzięki czemu są dużo szybsze i bardziej wydajne. Będą potrzebowały mniej energii elektrycznej.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" prowadził Krzysztof Michalski.

(ew)