Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 20.08.2013

Zdrada to nie koniec świata? Dziś Polki więcej wybaczają

Wierność najczęściej oznacza deklarację dobrej woli dla ochrony miłości, małżeństwa czy rodziny. Jak twierdzą psycholodzy i seksuolodzy wierność to nie tylko deklaracja ustna, ale wyraz całej osobowości i hierarchii wartości, które posiadamy i wyznajemy.
Czy warto wybaczać?Czy warto wybaczać?Glowimages/East News
Posłuchaj
  • Wierność w małżeństwie i związkach partnerskich ("Naukowy zawrót głowy"/ Seksosfera/Jedynka)
Czytaj także

Na podstawie badań sprzed kilku przeprowadzonych w Londynie naukowcy podali, że mężczyźni, którzy zdradzają kobiety mają niższy iloraz inteligencji od tych wiernych. – Lubię bardzo tego typu badania, bo one mogą wszystko udowadniać i zależy od tego, jakie się tezy przyjmuje. To nie są poważne badania. One są robione na małych populacjach, są duże zastrzeżenia metodologiczne – mówi prof. Zbigniew Lew-Starowicz, lekarz psychiatra, psychoterapeuta, ekspert z zakresu seksuologii.

Jak tłumaczy seksuolog w miarę upływu lat zmieniają się motywy niewierności i postawy wobec wierności. - Na pytanie, które było skierowane do kobiet pozostających w stałych związkach o to, co by Pani zrobiła, gdyby się dowiedziała, że partner zdradza, w przeszłości zdecydowanie przeważała reakcja, że to jest koniec małżeństwa, rozwód itd. Aktualnie kobiety odpowiadają, że musiałyby się dowiedzieć, o co tu chodzi – wyjaśnia profesor.

Dobrowolna umowa
Przemiany cywilizacyjne nadały wierności nowy wymiar - charakter dobrowolnej umowy. Współczesny człowiek nie odczuwa już ciężaru nakazu, ale niekiedy w imię źle pojętej nowoczesności odrzuca wierność, traktując ją jako coś przejściowego. Czy takie "lekkie” pojęcie wierności wpływa na relacje intymne między ludźmi?

Czy jest swoistym wygodnictwem i chęcią realizowania szybkich i łatwych kontaktów seksualnych? Czy cierpi na tym partner i współmałżonek? Czy udowodniony brak wierności to zdrada i powód do rozpadu związku? A może to model nowego współczesnego życia? Na ten temat w audycji "Naukowy zawrót głowy" odpowiadał prof. Zbigniew Lew-Starowicz. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

sm