Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 01.09.2013

Życie przed wojną i miłość w Powstaniu Warszawskim

- Na łamach tej książki zostaną przedstawione historie, w których ślub był w trakcie Powstania Warszawskiego i śmierć też. Ale również historie, które zakończyły się zupełnie inaczej, szczęśliwie: oboje przeżyli a miłość przetrwała - mówi w Jedynce historyk Sławomir Koper.
Powstańczy ślub. Powstanie warszawskie (1 sierpnia-3 października 1944), wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji Burza. Warszawa, 1944.Powstańczy ślub. Powstanie warszawskie (1 sierpnia-3 października 1944), wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji Burza. Warszawa, 1944. PAP/Reprodukcja

Obrączki z metalu, codzienne stroje, konserwy mięsne lub kąpiel w ciepłej wodzie jako prezent. W dniach Powstania Warszawskiego zawarto kilkaset małżeństw, choć nie wszystkie udało się zarejestrować. - Ginęli małżonkowie, ginęli kapelani. 18 sierpnia wydano nawet specjalny rozkaz, który miał zorganizować śluby powstańcze, ale obiektywnie nie było możliwości wszystkiego zanotować. Przepisy i rozkazy nie miały większego znaczenia - mówił Sławomir Koper , autor książki "Miłość w Powstaniu Warszawskim".

/

Zobacz serwis specjalny o Powstaniu Warszawskim >>>

Gość "Niedzieli z Radiową Jedynką" podkreślił, że "zawsze uważał się za historyka dnia codziennego, zwyczajnego życia". Ta książka właśnie o zwyczajnych uczuciach i miłościach opowiada. Jedną z par, która pobrała się w powstaniu warszawskim, byli Jan Nowak Jeziorański i Jadwiga Wolska. - Ich ślub odbył się w przerwie między pogrzebami, bo tych było znacznie więcej - dodaje gość Jedynki.

A co się działo w Warszawie przed II wojną światową? - To było piękne miasto, świat kolorowy, fascynujący. Jestem wielbicielem II Rzeczypospolitej; uważam, że czegoś takiego, jak eksplozja radości życia i polskości w ciągu dwudziestolecia międzywojennego, nasze dzieje nie notowały. Patriotyzm i oddanie tych, którzy walczyli w wojnie, jest właśnie osiągnięciem II RP - opowiada Sławomir Koper w rozmowie z Izą Żukowską.

Kto przed wojną chodził do kabaretu? Kto do kawiarni z kaczką i indyczką? Dlaczego kino było uznawane za rozrywkę plebejską? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Miłość w Powstaniu Warszawskim" ukaże się 11 września.

"Niedziela z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między godziną 16.00 a 20.00.

(asz)