Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Kwasnicka 24.09.2013

Opieka paliatywna: rak nie musi boleć

Chorzy na raka żyją z bólem, chociaż czasami cierpieniom można zapobiec.
Opieka paliatywna: rak nie musi bolećEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • Dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz o walce z bólem nowotworowym (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Jak podaje Koalicja Na Rzecz Walki z Bólem, w Polsce żyje około 200 000 pacjentów z rakiem, których ból jest źle leczony lub w ogóle nieleczony. - Wynika to z niezauważania bólu przez lekarzy onkologów, a sami chorzy często nie udają się do ośrodków medycyny paliatywnej, gdzie można im pomóc - mówi dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz.

Medycyna paliatywna kojarzy się zwykle z opieką w ostatnich chwilach życia, a tym czasem to ośrodki walczące z niekorzystnymi objawami choroby na każdym jej etapie. - To nie są poradnie tylko dla chorych znajdujących się w ostatnim okresie choroby. To stereotyp - podkreśla w radiowej Jedynce.

- Chorzy są źle kierowani. Jeśli lekarze pierwszego kontaktu sami nie zabezpieczają chorego przed bólem, powinni pokierować pacjenta tam, gdzie ktoś będzie leczył jego ból. Głównymi problemami są brak wiedzy oraz to, że poradnie medycyny paliatywnej są źle finansowane - mówi dr Ciałkowska-Rysz.

W audycji była także mowa o tym, dlaczego w Polsce stosuje się mniej leków opioidowych, które są popularne na Zachodzie oraz innych leków przeciwbólowych.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" prowadził Krzysztof Michalski.

(ew)