Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 04.01.2014

Powstanie Warszawskie w komiksie. "O historii można mówić w sposób nowatorski"

- Poprzez komiks chcieliśmy trafić do ludzi młodych, zainteresować ich historią, pokazać, że można o niej mówić w sposób niebanalny - powiedziała w "Sobocie z Jedynką" Katarzyna Utracka, historyk i jurorka konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim.
Henryk Chmielewski - Papcio Chmiel - przez kilka lat uczestniczył w obradach jury konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim. Epizody były tematem III edycji konkursu, w tym roku uczestnicy zmierzyli się z tematem Po powstaniuHenryk Chmielewski - Papcio Chmiel - przez kilka lat uczestniczył w obradach jury konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim. "Epizody" były tematem III edycji konkursu, w tym roku uczestnicy zmierzyli się z tematem "Po powstaniu"PAP/Leszek Szymański

Autorka i współautorka licznych artykułów, publikacji i albumów o tematyce powstańczej podkreśliła, że w tym roku została podniesiona poprzeczka trudności. - To już siódma edycja konkursu na komiks, ale w tym roku musi to być dłuższa forma. Najlepsze prace zostaną opublikowane w antologii i wydane w tym roku z okazji obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

W radiowej Jedynce Katarzyna Utracka przyznała, że na początku idea konkursu budziła pewne wątpliwości. Mieliśmy pewne obawy, jak zareagują powstańcy. Ale w jury zasiadł Henryk Chmielewski, czyli Papcio Chmiel, który sam był uczestnikiem powstania i on nie widział w tym nic złego. Dziś wiemy, że komiks to doskonała forma, by dotrzeć do ludzi młodych - podkreśliła.

Zarówno powstańcy, jak i nauczyciele, wychowawcy, a nawet rodzice z zadowoleniem przyjmują publikowane co roku najlepsze konkursowe prace, które pomagają zainteresować młodzież tematyką powstańczą i w przystępny sposób przekazać ważne treści. Duże zainteresowanie i rozpiętość wieku uczestników świadczy, że pomysł odniósł sukces.

HISTORIA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>>

- W jury konkursu są scenarzyści, rysownicy komiksów, a ja pilnuję warstwy merytorycznej. Pod uwagę bierzemy kryteria artystyczne, ale także historię, która zostanie opowiedziana. Twórcy często sięgają po autentyczne wydarzenia - dodała.

Jakie tematy i sceny w powstańczych komiksach pojawiają się najczęściej? Dlaczego w tym roku organizatoerzy zdecydowali się wyjść poza ramy 63 dni walki i skupić się na tym, co się działo w stolicy i w Polsce po Powstaniu Warszawskim? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Termin nadsyłania prac na konkurs upłynął 2 grudnia, trwa ich ocenianie. Antologie komiksów z poprzednich edycji konkursu do nabycia w stacjonarnym i internetowym sklepie Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Sobota z radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 9.00 a 20.00.

(asz)