Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 20.06.2014

Halina Poświatowska - uparta w walce ze śmiercią i o miłość

Piękna i zjawiskowa potrafiła być też bardzo oschła i złośliwa. Ze względu na chorobę nie uczestniczyła w pełni w życiu literackim Polski, ale mimo to skupiała wokół siebie postaci ważne dla polskiej literatury.
Fragment okładki książki Kaliny  Błażejowskiej Uparte serce. Biografia PoświatowskiejFragment okładki książki Kaliny Błażejowskiej "Uparte serce. Biografia Poświatowskiej"mat. promocyjne

Choroba zdeterminowała życie Haliny Poświatowskiej. Jej twórczość, w dużym stopniu autobiograficzna, wypełniają wątki śmierci i miłości - często występujące jednocześnie, jak w przypadku relacji z mężem Adolfem Poświatowskim, który zmarł z powodu wady serca.

Serce doskwierało też przyszłej poetce. Zapalenie wsierdzia i niedomykalność zastawki dwudzielnej były skutkiem komplikacji po anginie, której nabawiła się jako 10-latka, gdy wraz z rodzicami schroniła się w zimnej i wilgotnej piwnicy podczas wyzwalania Częstochowy. Późniejsze życie w szpitalach i sanatoriach nacechowane było samotnością, nie mogła bowiem  chodzić do szkoły i spędzać czasu z rówieśnikami.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

- Jej serce było uparte, dlatego że z jednej strony nie chciało wyzdrowieć, z drugiej nie chciało przestać bić. I ona sama była bardzo upartą osobą - mówi Kalina Błażejowska, autorka biografii polskiej poetki. "Uparte serce" to historia łapczywego życia intelektualnego i uczuciowego. Bliska relacja z matką, liczne relacje z mężczyznami i przyspieszona edukacja w Stanach Zjednoczonych, dokąd wyjechała na pierwszą operację, świadczą o niezwykłej wrażliwości i inteligencji Poświatowskiej.
Jej przekleństwem, od pierwszych publikacji, były porównania do poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, a podobieństwo nazwisk skutkowało ich myleniem. Zdaniem Błażejowskiej dziś Poświatowska jest bardziej ceniona przez czytelników niż krytyków.
W Stanach spotykała się z pisarzem Jerzym Kosińskim, w Krakowie z aktorem Janem Adamskim i poetą Stanisławem Grochowiakiem. Ale miała też relacje... niebezpieczne. - Związek z Lubomirem Zającem kosztował ją zdrowie i wiązał się nawet z wątkiem kryminalnym. Wcześniej ten wątek nie był poruszany - opowiada Błażejowska w rozmowie z Anną Stempniak i dodaje: - Lista jest dłuższa niż ci, których można znaleźć w mojej książce.

Literatura w kulturalnym serwisie portalu PolskieRadio.pl >>>

Zakochany w niej bez pamięci był także niewidomy przyjaciel Ireneusz Morawski, którego uczyniła adresatem autobiograficznej "Opowieści dla przyjaciela". - Traktowała go jak osobę, o której wie, że zawsze będzie o niej pamiętać. Wybrała go, jako figurę do wspomnień i to właściwie zakończyło ich przyjaźń, bo on był niezwykle rozczarowany, że ich znajomość wykorzystała literacko, że ich uczucie zostało sprzedane - wyjaśnia autorka "Upartego serca".

Halina Poświatowska w Radiach Wolności >>>

Dlaczego Halina Poświatowska zdecydowała się napisać pracę doktorską o Martinie Lutrze Kingu i dlaczego zdecydowała się - mimo ogromnego ryzyka - na drugą operację, po której zmarła? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której usłyszeć można fragmenty wierszy w interpretacji Sławomiry Łozińskiej.

(asz/kd)