Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 19.06.2014

"Wykolejony", czyli horror w mrocznej Skandynawii

Handel kobietami, korupcja w policji, emigranci - takie m.in. tematy i problemy społeczne opisuje autor kryminałów Michael Katz Krefeld. Z pisarzem rozmawialiśmy w magazynie "Moje książki".
Michael Katz KrefeldMichael Katz Krefeld dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego

W powieści "Wykolejony", która ukazała się w Polsce pod patronatem radiowej Jedynki, Duńczyk pokazuje najbardziej przerażające strony seksbiznesu i sytuację emigrantów z Bałkanów i Europy Wschodniej przybywających do Skandynawii. - Lubimy mroczne klimaty, ciemność, ale też potrzebujemy społecznego zaangażowania, chcemy pisać o problemach, które nas po prostu po ludzku poruszają. Chcemy je pokazywać i stawiać pytania, związane z tymi kwestiami - wyjaśnia wybór tematu Michael Katz Krefeld.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Autor kryminałów dodaje, że nie wie jak rozwiązać problemy, o których pisze, ale zależy mu na tym, by czytelnik przez chwilę się zastanowił czy rzeczywistość naprawdę tak musi wyglądać. - O seksbiznesie mówi się od lat i gdy zaczynałem pisać książkę zastanawiałem się, czy nie jest to temat, o którym powiedziano już wszystko. Kiedy dowiedziałem się, że problem wciąż narasta, uznałem, że trzeba ponownie przedstawić tę historię, ale inaczej, z punktu widzenia dziewczyn zmuszanych do prostytucji - opowiada Michael Katz Krefeld .
Taka perspektywa odróżnia książkę "Wykolejony" od innych, dotyczących tego problemu. - Chciałem pokazać przede wszystkim horror, jaki przeżywają te kobiety, ale także łączące je relacje koleżeńskie - wyjaśnia autor. Przed napisaniem powieści, Katz Krefeld wiele czytał na temat prostytucji oraz rozmawiał z pracownikami społecznymi, działającymi w tym środowisku.

Fot.
Fot. Michael Katz Krefeld


Fragmenty powieści "Wykolejony" czytać będziemy w "Lekturach Jedynki" od 30 czerwca >>>

Jaką rolę w książce odgrywają opisy animozji pomiędzy Duńczykami i Szwedami? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, której gościem była także Ewa M. Bilińska. Tłumaczka mówiła o twórczości jednej z najlepszych norweskich pisarek Herbjorg Wassmo, której powieść "Księga Diny" stała się wiele lat temu bestsellerem i została zekranizowana, a teraz ukazuje się po polsku jej inna powieść "Stulecie" - historia kilku pokoleń norweskich kobiet.
Magazyn "Moje książki" prowadziła Magda Mikołajczuk.
(sm/asz)