Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 08.07.2014

Design - sztuka urządzania wnętrz. Jak z klasą ożywić mieszkanie?

- Minimalizm i funkcjonalizm to najpopularniejsze style we wnętrzach, właśnie ze względu na swoją prostotę, funkcjonalność i fakt, że ludzie się ich nie boją. Jeśli wchodzą w grę kolory i formy, to pojawia się w oczach panika - opowiada Dagmara Jakubczak. Gość "Rozdroży kultury" opowiadał o projektowaniu użytkowym, designie i sztuce urządzania wnętrz.
Wystawa główna Miasto + na Gdynia Design DaysWystawa główna "Miasto +" na Gdynia Design DaysKarolina Grabowska/ staffage.pl
Posłuchaj
  • Moda, wygoda czy gust? Polski design (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Czytaj także

Gdzie kończy się projektowanie użytkowe, a zaczyna sztuka? W Gdyni odbywają się Design Days, które skupiają projektantów i wielbicieli pięknych wnętrz. - Moim zdaniem granicy pomiędzy projektowaniem użytkowym a sztuką nie ma, ale to zależy od indywidualnego odbiorcy. To jest zupełnie jak z odbiorem malarstwa czy jakiegoś obiektu z zakresu historii sztuki, bo nie ma dwóch takich samych opinii na temat jakiegoś obrazu - mówi Dagmara Jakubczak, dziennikarka, projektantka wnętrz, prowadząca blog FORelements, anglistka i historyk sztuki.
Jak dodaje dziennikarka, jest subtelna różnica w języku polski pomiędzy projektowaniem użytkowym a designem. - Angielskie słowo "design" wywodzi się z renesansowego pojęcia "diseno", kiedy oprócz samego rysunku w projekcie pojawiła się myśl. W renesansie za rysunkiem stała idea i przede wszystkim projekt zaczął być przypisywany do poszczególnych twórców, bo pamiętajmy, że przez cały okres średniowiecza twórcy byli anonimowi - wyjaśnia blogerka.
Dagmara Jakubczak tłumaczy, że projektowanie użytkowe jest kojarzone głównie z funkcją, a jeśli dodamy do tego formę, to przechodzimy w sferę designu. - Jeśli do tego wszystkiego dodamy nazwisko, to zaczyna to być traktowane jak dzieło sztuki, ponieważ nie jest to już anonimowy przedmiot, kupowany w skandynawskim sklepie, gdzie funkcjonalizm jest najważniejszą rzeczą - opowiada projektantka wnętrz.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Jak podkreśla dziennikarka, coraz częściej tego rodzaju sklepy zaczynają wprowadzać kolekcje designerskie, podpisane nazwiskiem projektanta, co jest nowością na rynku projektowania użytkowego. - Przedmiot ma być po prostu przedmiotem. To jest czysto modernistyczne myślenie, gdzie forma podąża za funkcją przedmiotu - wyjaśnia historyk sztuki.
Czym się inspirowali Skandynawowie, tworząc charakterystyczny dla siebie styl urządzania wnętrz? Jaki polski projektant współpracuje z najbardziej znaną skandynawską marką? Jakie style urządzania wnętrz są obecnie bardzo modne? Posłuchaj całej audycji.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

"Rozdroża kultury" poprowadziła Magda Mikołajczuk.

(sm/ag)