Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 29.07.2014

Polska transformacja z perspektywy łóżka

- "Z łóżka powstałeś" to opowieść o typowym Polaku, który nagle został wrzucony w inny czas, w inne realia. I na szczęście jakoś się w tym odnalazł - mówi Bartosz Konopka, reżyser i współscenarzysta filmu, który pokazywany jest w Konkursie Polskie Filmy Krótkometrażowe festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty.
Aleksandra Grzelak i Paweł Domagała na planie filmu Z łóżka powstałeśAleksandra Grzelak i Paweł Domagała na planie filmu "Z łóżka powstałeś"mat. promocyjne Otter Films

Bohater filmu - B. (w tej roli Paweł Domagała) łóżkami zajmował się już w PRL-u. Po zamknięciu fabryki żona organizuje mu handel z łóżka polowego, ale zamiast sprzedać towar, spienięża "polówkę". W końcu otwiera własny biznes, przeżywa zawodowe sukcesy i osobiste porażki. Ale w 20 scenach, z których składa się "Z łóżka powstałeś", twórcy pokazali nie tylko życie konkretnego stolarza meblowego. - Staraliśmy się w filmie umieścić obserwacje i sytuacje, które znamy. Po emisji ojciec kolegi gorzko powiedział, że to niemal jego historia, że do dziś spłaca tamte długi - opowiada reżyser w rozmowie z Joanną Sławińską.

Łóżko polowe stanowi prosty rekwizyt, który kojarzy się z latami 90. - obecny w wielu domach i na każdym bazarze - ale pozwala też pokazać okres najnowszej historii Polski z nieznanej dotąd - ciepłej perspektywy. - Miesza się tu sfera intymna i ogólnospołeczna. Ciekawy jest też mechanizm, że nasz bohater nie nakręca swoich działań, wiele dzieje się poza nim - mówi Bartosz Konopka w Jedynce.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Współautorem scenariusza jest Michał Ogórek , dzięki któremu obraz podszyty jest humorem i absurdem. - Michał pilnował, by wszystko budowane było wokół tego głównego motywu. Wszystkie głębokie teksty są tak naprawdę tekstami o łóżku, o spaniu, o wstawaniu. Z tego można czerpać metafory i z tego czytamy szerszą historię - wyjaśnia Konopka.

Jak przystało na kompilację lat 90 i 2000 w jednej z ról pojawia się sam... profesor Leszek Balcerowicz. W role głównych bohaterów wcielili się Paweł Domagała i Aleksandra Grzelak.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Dlaczego reżyser lubi przyglądać się pewnym sprawom z zewnątrz? Co ciekawego zaobserwował na tegorocznych Nowych Horyzontach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu potrwa do 3 sierpnia.

(asz/jp)