Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 21.10.2015

Miasto, kolej i człowiek. Początek nowoczesności

Sedes niczym dzieło sztuki, reklamy, szykowne suknie... - Na wystawie "Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność" jest również aparat fotograficzny Kodaka, czyli człowieka, który wymyślił i wcielił w życie zasadę "ty naciskasz guzik, my robimy resztę" - mówi prof. Michał Kopczyński.

"Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność" to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, którą można oglądać do 6 grudnia 2015 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Ekspozycja ukazuje proces kształtowania się nowoczesnego miasta na ziemiach polskich pod zaborami. - Zaczynamy od dworca kolejowego, z którym znaczna część przybyszy do miasta i imigrantów spotyka się w pierwszej kolejności. To wraz z koleją narodziła się nowoczesność - mówi prof. Michał Kopczyński.

Jak dodaje historyk, największe miasta były centrami administracyjnymi bądź portami. Zerwanie z tym modelem nastąpiło wraz z rozwojem kolei. - Ikoną nowoczesności stała się kolej. Dworce kolejowe były w owym czasie wizytówką miasta - podkreśla gość radiowej Jedynki.

W audycji mówiliśmy o tym, dlaczego na wsiach było mniej światła niż w mieście i wyjawiliśmy, gdzie w Warszawie na początku XX wieku mieszkały ówczesne "słoiki".

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Michał Kopczyński (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 20.10.2015

Godzina emisji: 21.42

sm/pg