Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 23.02.2016

Andrzej Żuławski - jego filmy, życie i kobiety

- Żuławskiego trudno jednoznacznie określić. Mówiło się, że na planie był demiurgiem, że był kontrowersyjny, ale co to znaczy - zastanawiał się w Jedynce krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
Posłuchaj
  • Wspomnienie o Andrzeju Żuławskim (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Czytaj także

Na początku filmowej kariery Żuławski był asystentem i drugim reżyserem u Andrzeja Wajdy. Debiutem Żuławskiego była "Trzecia część nocy" z 1971 r., z akcją osadzoną w czasie II wojny światowej. W 1972 r. zrealizował film grozy "Diabeł", który cenzura zatrzymała na 16 lat. - Ówczesny minister kinematografii przerażony materiałami, które zobaczył, kazał dosłownie wykopać wielki dół i tam miały spocząć wszystkie fragmenty scenografii i kostiumy filmowe, które były świetne. Dlatego ekipa wynosiła te rzeczy i przechowywała w domu - opowiadał Andrzej Kołodyński.

W audycji usłyszeć można też fragmenty archiwalnych audycji, w których o swoim życiu i twórczości opowiada sam Żuławski, a o nim mówią też m.in. jego ojciec Mirosław Żuławski oraz aktorki Małgorzata Braunek i Sophie Marceau, wieloletnia partnerka reżysera.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Andrzej Kołodyński (krytyk filmowy, redaktor naczelny magazynu "Kino")

Data emisji: 23.02.2016

Godzina emisji: 20.15

ei/tj