Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 13.12.2021

Stan wojenny. "Proszę się rozejść" - nowy materiał w aplikacji Domu Spotkań z Historią

Bohaterowie stanu wojennego - aresztowani, internowani, zamordowani - i zwykli ludzie, których także dotknęły represje komunistycznej władzy. Dom Spotkań z Historią wprowadził do swojej aplikacji "Wasza Warszawa" nowy materiał pod nazwą "Proszę się rozejść. Codzienny stan wojenny". 
Posłuchaj
  • "Proszę się rozejść" - nowy materiał w aplikacji Domu Spotkań z Historią (Kulturalna Jedynka)
Czytaj także

- Aplikacja "Wasza Warszawa" z nową zawartością dotyczącą stanu wojennego pozwoli zbliżyć się - na tyle, na ile to jest możliwe - do tej codzienności, z którą zderzyli się warszawiacy 13 grudnia - powiedziała w audycji "Kulturalna Jedynka" Agnieszka Tomasińska z Domu Spotkań z Historią.

- Punktem wyjścia dla nas była mapa Warszawy. Na niej zaznaczyliśmy punkty, miejsca - głównie w centrum, wszystkim bardzo dobrze znane - związane ze stanem wojennym. Każdy taki punkt zazwyczaj zawiera zdjęcie, na którym widać, jak dana lokalizacja wyglądała w stanie wojennym. Oprócz tego w aplikacji jest zaznaczonych wiele miejsc, które przypominają o tej uciążliwości i represjach stanu wojennego. O ogromnych trudnościach, z którymi mieszkańcy musieli się mierzyć, np. przy Urzędzie Cenzury opowiadamy o tym, że były tzw. rozmowy kontrolowane, sprawdzane listy, zakaz przemieszczania się - wskazała.

Dzięki aplikacji można także zapoznać się z relacjami osób, które wówczas w Warszawie mieszkały. - Staramy się opowiadać o historii z perspektywy codziennego życia, staramy się też, żeby mówili świadkowie zdarzeń i żeby to był wielogłos. Opowiadamy i słowami opozycjonistów, i zwykłych ludzi, którzy nie chcieli się w nic angażować, i też osób, które stanęły po stronie władzy - wymieniła Tomasińska i dodała, że wybranych relacji można również posłuchać w serwisie relacjebiograficzne.pl.

Dom Spotkań z Historią - w związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego - przygotował więcej wydarzeń, m.in.: dwa spacery ze znawczynią stolicy Hanką Warszawianką, koncert grupy Volny Chor (Wolny Chór) - jednego z ważniejszych symboli białoruskiej rewolucji godności, która wybuchła po sfałszowanych wyborach w sierpniu 2020 roku, czy pokaz filmu "Żeby nie było śladów", zrealizowanego na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza o sprawie Grzegorza Przemyka.

Posłuchaj
23:04 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_12_12 PR1_23_10_50_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Proszę się rozejść" - nowy materiał w aplikacji Domu Spotkań z Historią (Kulturalna Jedynka)

 

Zobacz serwis specjalny:

Stan wojenny.jpg

Poza tym w audycji:

- "Przerwany Kongres Kultury Polskiej 1981" - 13 grudnia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

. 

11 grudnia 1981 roku w Teatrze Dramatycznym rozpoczął się Kongres Kultury Polskiej. 13 grudnia, wraz z wprowadzeniem stanu wojennego, kongres został przerwany, a niektórzy jego uczestnicy internowani. Jego celem miało być m.in. "zarysowanie programu dla polskiej kultury w nowej sytuacji społecznej, jaka powstała w wyniku robotniczego protestu w sierpniu 1980 roku". Kongres był pierwszym, niezależnym od ówczesnych władz, wydarzeniem tego rodzaju po wojnie. Zgromadził najwybitniejszych przedstawicieli środowiska artystycznego i intelektualnego.

W 40. rocznicę tych wydarzeń Teatr Dramatyczny - w realu i online - przypomni wybrane wystąpienia. Fragmenty tekstów przedstawią aktorzy teatru oraz zaproszeni goście.

- wystawa szopek krakowskich w Warszawie

Od 10 grudnia w pałacu Pod Blachą przy Zamku Królewskim w Warszawie można zobaczyć 50 niezwykle fantazyjnych i kunsztownie wykonanych tradycyjnych konstrukcji, spośród których niemal wszystkie zdobyły nagrody i wyróżnienia. Niektóre z nich zadziwiają swoją formą, jak np. szopki na herbacianej łyżeczce czy w krakowskim obwarzanku. W bajecznej scenerii krakowskich szopek oprócz postaci biblijnych znajdują się także nieoczekiwani goście: smok wawelski, Lajkonik, Pan Twardowski oraz postacie związane z historią Polski.


Czytaj także:



"Szopki krakowskie. Wystawa w pałacu Pod Blachą" Profil: Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum


- recenzja teatralna Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 12.12.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

kk