Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Aneta Jekot 30.03.2012

Mieszko I handlował niewolnikami

Handel niewolnikami był jednym z głównych dochodów książąt czeskich, którzy sprzedawali słowiańskich niewolników Arabom.
Feliks Michał Wygrzywalski ArabowieFeliks Michał Wygrzywalski "Arabowie"artyzm.com

Nie wiemy kto zamieszkiwał polskie ziemie przed Słowianami, ale dzięki arabskim kronikarzom możemy poznać losy naszych przodków.

Kronikarze przyjeżdżali na ziemie słowiańskie, żeby zdobyć informacje o religii, systemie polityczno-gospodarczym, a także życiu seksualnym tych ludów.

Słowiańscy niewolnicy byli jednak bardzo pożądani w Imperium Abbasydów. – Ulice Bagdadu wypełniał tłum jasnowłosych Słowian, którzy po pewnym czasie zaczęli pełnić różne role społeczne. Kalifowie i arystokracja arabska mieli zaufanie do cudzoziemców i często tworzyli z nich gwardię pałacową – mówi gość radiowej Jedynki prof. Przemysław Urbańczyk, archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Skąd Słowianie znaleźli się w kalifatach?

Handel niewolnikami był jednym z głównych dochodów książąt czeskich, którzy sprzedawali słowiańskich niewolników Arabom. Istnieją podejrzenia, że Mieszko I też zarabiał na handlu ludźmi. - W tamtych czasach była to najbardziej dochodowa branża, dzięki której Mieszko mógł zdobyć pieniądze na stworzenie państwa – mówi prof. Urbańczyk.

Rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

(anj)